29 Σεπτεμβρίου 2024

Super Cup: Τρίτη θέση το Περιστέρι, 73-69 τον Άρη στο «μικρό» τελικό

Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που βρέθηκαν στο κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου, αλλά και όσων το παρακολούθησαν από την τηλεόραση, νίκησε στο «μικρό τελικό» του Super Cup και κατέκτησε την 3η θέση στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Καστρίτη είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο 10λεπτο, αλλά από κει και πέρα το Περιστέρι ανέβασε… στροφές και με πολύ καλές και οργανωμένες επιθέσεις «μάζεψε» τη διαφορά και το πρώτο 20λεπτο βρήκε μπροστά τους Θεσσαλονικείς με… βραχεία κεφαλή (41-39).

Οι παίκτες του Λιμνιάτη συνέχισαν και στην τρίτη περίοδο να ελέγχουν το παιχνίδι, έκλεισαν το 10λεπτο στο +2 και όλα κρίθηκαν στην 4η και τελευταία περίοδο. Ένα ξέσπασμα των παικτών του Περιστερίου στα τελευταία λεπτά τους έδωσε… αέρα 7 πόντων (70-63) και παρά την προσπάθεια των «κιτρίνων» να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση (70-66), η ομάδα των δυτικών προαστίων πήρε τη νίκη με 73-69.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Νεοκλής Αβδάλας με 17 πόντους σε 28 λεπτά συμμετοχής. Ο Βασίλης Τολιόπουλος από τον Άρη, τελείωσε το ματς με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 λάθη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι εντός της εβδομάδας ξεκινούν οι ευρωπαϊκές υποχρεώσεις των ελληνικών ομάδων, πριν μπουν το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στη μάχη της Basket League. Ο Άρης υποδέχεται την Τετάρτη (2/10) την Τουρκ Τέλεκομ για το Eurocup, ενώ την ίδια ημέρα το Περιστέρι θα ταξιδέψει στη Σερβία για να παίξει με τη Ζελέζνικ.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 41-39 (ημ.), 55-57, 69-73.