Πρώην αντιδήμαρχος πολιτικής προστασίας του δήμου Μάνδρας κατηγορείται για δυο εμπρησμούς σε βαθμό κακουργήματος, τον Αύγουστο 2021 στα Βίλια. Δικάζεται στο Μικτό Ορκωτό δικαστήριο Αθηνών στις 25/6. Κάτοικοι και φορείς παρίστανται ως υποστήριξη της κατηγορίας εναντίον του.
Υπενθυμίζεται από το συνήγορο υποστήριξης της κατηγορίας «ότι οι εμπρησμοί της 16/08 και 23/08 του 2021 στα Βίλια Αττικής, ύστερα από τις συντονισμένες και ενδελεχείς έρευνες της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας και της Αστυνομίας εξιχνιάστηκαν και ανακαλύφθηκε το πρόσωπο του δράστη, ο οποίος ύστερα από τη νόμιμη διαδικασία της ανάκρισης παραπέμφθηκε από το Συμβούλιο Πλημμελειοδικών Αθηνών για να δικαστεί ενώπιον του Μικτού Ορκωτού Δικαστηρίου Αθηνών.
Εντύπωση προκαλεί ότι ο κατηγορούμενος τυγχάνει γνωστός στην τοπική κοινωνία καθότι έχει διατελέσει Αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας και εξακολουθεί να αναμειγνύεται στα τοπικά ζητήματα. Η συντριπτική πλειονότητα των κατοίκων της περιοχής αγνοεί ότι έχει καταδειχθεί ως υπαίτιος των δύο πολύ σοβαρών εμπρησμών, γεγονός το οποίο προκαλεί ερωτηματικά. Η εκδίκαση της υπόθεσης θα αρχίσει κατόπιν διακοπής στις 25-6-2024 ενώπιον του Μικτού Ορκωτού Δικαστηρίου Αθηνών».
Όπως δήλωσε ο δικηγόρος Παναγιώτης Μπαλακτάρης: «Η Ελλάδα έχει υποφέρει, τις περισσότερες φορές με τραγικές συνέπειες, από εμπρησμούς και είναι απαίτηση της δικαιοσύνης και της κοινωνίας, όταν πληρούνται οι νόμιμες προϋποθέσεις, οι ένοχοι, οι δράστες να οδηγούνται ενώπιον των δικαστηρίων και να τιμωρούνται. Ο εμπρησμός είναι έγκλημα που απειλεί ολόκληρη την κοινωνία και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται».
More Stories
Live – Πύρινη λαίλαπα στη βορειοανατολική Αττική: Εκκενώσεις οικισμών, στο νοσοκομείο πέντε πολίτες κι ένας πυροσβέστης
Φωτιά στην Αττική: Συγκλονίζει η εικόνα του πυροσβέστη μετά την ολονύχτια μάχη
Οδηγίες της ΕΛΑΣ προς πολίτες: Μην επιστρέφετε σε περιοχές που έχουν καεί – Αποφύγετε άσκοπες μετακινήσεις