ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΣΤΙΒΟΥ
07.06.2024 | 21:27
![Ευρωπαϊκό στίβου: Στη 16η θέση η Ντρισμπιώτη στον τελικό των 20χλμ βάδην γυναικών](https://www.sport24.gr/img/8314/10329525/848000/we480/480/drisbioti-antigoniellada.jpg)
EUROKINISSI SPORTS
Στη 16η θέση στον τελικό των 20χλμ βάδην γυναικών στο Ευρωπαϊκό στίβου τερμάτισε η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, με τις Πένυ Τσινοπούλου και Κυριακή Φιλτισάκου να ολοκληρώνουν τον αγώνα 19η και 22η αντίστοιχα, την ώρα που η Χριστίνα Παπαδοπούλου ακυρώθηκε.
Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη είχε την καλύτερη επίδοση (1:33:39) ανάμεσα στις τέσσερις Ελληνίδες που συμμετείχαν στον τελικό των 20χλμ βάδην γυναικών στο Ευρωπαϊκό στίβου που διεξάγεται στη Ρώμη.
Η 40χρονη αθλήτρια τερμάτισε στη 16η θέση στο πρώτο αγώνα της για τη φετινή σεζόν, ο οποίος όπως δήλωσε στις δηλώσεις μετά το φινάλε του αγώνα λειτούργησε ως προετοιμασία της για την επιστροφή της από έναν τραυματισμό που αντιμετώπιζε.
Στις άλλες τρεις ελληνικές συμμετοχές, η Πένυ Τσινοπούλου κατετάγη 19η με χρόνο 1:34:13, η Κυριακή Φιλτισάκου 22η με χρόνο 1:34:45, ενώ η Χριστίνα Παπαδοπούλου ακυρώθηκε λόγω παραβάσεων των κανονισμών.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ιταλίδα Αντονέλα Παλμιζάνο με χρόνο στα 1:28:10, επίδοση που είναι η πέμπτη καλύτερη το 2024.
More Stories
Στον τελικό των 200μ ύπτιο ο Χρήστου, με την 4η καλύτερη επίδοση
Ολυμπιακοί Αγώνες, Ισπανία – Ελλάδα 10-8: Λύγισε στα σημεία η γαλανόλευκη κόντρα στην πανίσχυρη ρόχα
‘Όχι στο χυδαίο υβρεολόγιο, ο Αλαφούζος καλύπτει το 40% του προϋπολογισμού’