Στα προημιτελικά η Τουρκία, 2-1 την Αυστρία

Δύο «χτυπήματα» του στόπερ της Αλ Αχλί Μερίχ Ντεμιράλ στο 1’ και στο 59’ και μία απίστευτη επέμβαση του Μερτ Γκιουνόκ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρισαν στην Τουρκία μία τεράστια νίκη επί της Αυστρίας με 2-1 στη «Red Bull Arena» της Λειψίας, στον τελευταίο αγώνα για τη φάση των «16» κι οδήγησαν την ομάδα του Βιτσέντσο Μοντέλα στα προημιτελικά του Euro 2024.

Μία ιστορική πρόκριση για την τουρκική ομάδα, η οποία προκρίθηκε στους «8» για πρώτη φορά μετά από 16 χρόνια και πλέον το Σάββατο (6/7) θα βρει μπροστά της την Ολλανδία στο Βερολίνο για μία θέση στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Το γκολ του Γκρέγκοριτς στο 66’ δεν έφτανε για τους Αυστριακούς που δεν μπόρεσαν να φτάσουν στους «8» για πρώτη φορά στην Ιστορία τους και η Τουρκία πανηγύρισε έξαλλα μία τεράστια πρόκριση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με εντυπωσιακό ρυθμό κι απ’ τις δύο ομάδες, αλλά και με γκολ απ’ τα… αποδυτήρια. Λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού, από εκτέλεση κόρνερ του Γκιουλέρ από τα δεξιά, και διπλή καραμπόλα των Αυστριακών αμυντικών, ο Πεντς έδιωξε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή κι ο Μερίχ Ντεμιράλ με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Στα 57 δευτερόλεπτα, το γκολ του Τούρκου στόπερ, ήταν το ταχύτερο στην ιστορία των νοκ-άουτ σε τελική φάση Euro.

Η Αυστρία προσπάθησε να απαντήσει άμεσα. Στο 3’ ο Μπάουμγκαρτνερ σούταρε λίγο άουτ, ενώ στο 6’ ο Ντεμιράλ πρόλαβε κι έβαλε την κόντρα πριν εκτελέσει ολομόναχος ο Μπάουμγκαρτνερ. Η Τουρκία έφτασε κοντά στο 2-0 στο 25’ εκ νέου με τον Ντεμιράλ, όμως κεφαλιά του από εκτέλεση κόρνερ πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 45’ από το γύρισμα του Πος, ο Μπάουμγκαρτνερ πλάσαρε στην κίνηση λίγο άουτ.

Οι αλλαγές του Ράνγκνικ με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου έκαναν ακόμη πιο επιθετική την Αυστρία, η οποία έχασε μαζεμένες ευκαιρίες πρώτα στο 50’ με την κεφαλιά του Γκρέγκοριτς που πέρασε άουτ, αλλά πολύ περισσότερο στο 51’ με το τετ-α-τετ του Αρναούτοβιτς που έβγαλε εντυπωσιακά με τα πόδια ο Γκιουνόκ.

Κόντρα στη ροή που είχε πάρει το ματς στο δεύτερο 45λεπτο, η Τουρκία «χτύπησε» ξανά, πάλι με τον ίδιο τρόπο (κόρνερ) και πάλι με τον Ντεμιράλ. Σε κόρνερ του Γκιουλέρ στο 59’, ο Ντεμιράλ πήρε… παραμάζωμα τους στόπερ της Αυστρίας και με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Στο 66’ η Αυστρία ξαναμπήκε στο ματς με το γκολ του Μίχαελ Γκρέγκοριτς. Σε κόρνερ του Σάμπιτσερ, ο Πος πήρε την πρώτη κεφαλιά κι ο φορ της Φράιμπουργκ με «κεραυνό» μείωσε σε 2-1 για τους Αυστριακούς.

Το γκολ αναπτέρωσε την ψυχολογία των παικτών της Αυστρίας, οι οποίοι άσκησαν τρομακτική πίεση στην τουρκική άμυνα, η οποία, ωστόσο, άντεξε, έχοντας σταθερές και πολύ καλές αντιδράσεις κάτω απ’ την καταρρακτώδη βροχή. Και στο τέλος (αφού έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τον Ντεμιρέλ στο 88’ και στο 90’+3’) έμεινε… όρθια χάρις στην καταπληκτική επέμβαση του Μερτ Γκιουνόκ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά την εξ επαφής κεφαλιά του Μπάουμγκαρτνερ, πανηγυρίζοντας μία τεράστια πρόκριση.

Αυστρία – Τουρκία 1-2

Γκολ: 1′ Ντεμιράλ (Τουρκία), 59′ Ντεμιράλ (Τουρκία), 66′ Γκρέγκοριτς (Αυστρία)

Κίτρινες κάρτες: Σμιντ, Λίνχαρτ – Κεκτσού, Γιουκσέκ

Κόκκινες κάρτες:

Αυστρία (Ραλφ Ράνγκνικ): Πεντς, Πος, Ντάνσο, Λίνχαρτ (65′ Βέμπερ), Εμβενέ (46′ Πρας), Σίβαλντ, Ζάμπιτζερ, Μπάουμγκαρντνερ, Λάιμερ (65′ Γκρίλιτς), Σμιντ (46′ Γκρέγκοριτς), Αρναούτοβιτς.

Τουρκία (Βιτσέντσο Μοντέλα): Γκιουνόκ, Μιλντίρ, Μπαρτακσί, Ντεμιράλ, Καντιόγλου, Αϊχάν, Γιουκσέκ (58′ Εζκάν), Γιλντίζ (78′ Ακτούρκογλου), Γιλμάζ, Γκιουλέρ (78′ Γιοκουσλού), Κεκτσού (83′ Καχβετσί).