Με επιτυχία ετέθησαν σήμερα σε πλήρη επαναλειτουργία και οι τρεις ιδιωτικές ψυχιατρικές κλινικές, με συνολικώς άνω των 200 περιθαλπομένων, που είχαν εκκενωθεί χθες αναγκαστικά λόγω της πυρκαγιάς. Με επιτυχία επίσης αντιμετωπίστηκαν ανάλογες καταστάσεις και σε τέσσερις ξενώνες ψυχοκοινωνικής αποκατάστασης, συνολικής δύναμης 70 ωφελουμένων.
Σημαντική και καθοριστική ήταν η συνέργεια και συμβολή της πολιτικής και φυσικής ηγεσίας των Υπουργείων Πολιτικής Προστασίας, Συνοχής, Προστασίας του Πολίτη,
Τουρισμού και Υγείας, όπως και τους Δήμων Πεντέλης και Διονύσου.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Σε συνεργασία με τους Δήμους Μαραθώνος και Πεντέλης, κινητές μονάδες των ΑΜΚΕ φορέων ψυχικής υγείας προσφέρουν υπηρεσίες στην ευρύτερη πληγείσα περιοχή.
Η τηλεφωνική γραμμή 10306 παραμένει συνεχώς στην διάθεση του κοινού με πρόβλεψη ειδικής βοήθειας για τα θύματα της φυσικής καταστροφής.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
More Stories
Ενδείξεις για δύο ταυτόχρονες εστίες πυρκαγιάς στον Βαρνάβα
Ζελένσκι: «Αποδείξαμε ότι μπορούμε να επιτύχουμε τους στόχους μας»
Συνελήφθη η ομαδάρχισσα για τον θάνατο του 8χρονου κοριτσιού στην πισίνα