Ο δήμαρχος Σουλίου, Αθανάσιος Ντάνης γιατρός, παθολόγος, προσφέρει χείρα βοηθείας στο υποστελεχωμένο Νοσοκομείο Πρέβεζας.
Συγκεκριμένα, ο κ. Ντάνης, προσφέρθηκε την Κυριακή (28/7) να καλύψει την εφημερία στην παθολογική κλινική η οποία για ακόμη μία μέρα στερούνταν γιατρό εφημέρευσης.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Στο νοσοκομείο της Πρέβεζας βρέθηκε και ο δήμαρχος Πρέβεζας, Νίκος Γεωργάκος προκειμένου να συναντήσει και να ευχαριστήσει τον συνάδελφό του για την κίνηση αυτή.
Όπως αναφέρει η ιστοσελίδα prevezanews.gr, η παθολογική κλινική του Νοσοκομείου Πρέβεζας αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα υποστελέχωσης, καθώς έχει μόλις τέσσερις οργανικές θέσεις. Αυτή τη στιγμή υπηρετεί ο Διευθυντής της κλινικής που θα έπρεπε να είχε ήδη βγει σε σύνταξη, μία Επιμελήτρια Β, μία ιδιώτης Παθολόγος εφημερεύει με μπλοκάκι, ενώ μία ακόμη παθολόγος Επιμελήτρια Β βρίσκεται σε άδεια ανατροφής τέκνου.
Μάλιστα, τις προηγούμενες μέρες τα κενά των εφημεριών στην παθολογική κλήθηκαν να καλύψουν παθολόγοι από το Πανεπιστημιακό Ιωαννίνων έπειτα από εντολή του Διοικητή της 6ης ΥΠΕ.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
More Stories
Θεσσαλονίκη: Τρένο πέρασε με ανεβασμένες μπάρες μπροστά από αυτοκίνητα
Ρουμανία-Ελλάδα 7-14: Ξεκίνησε με νίκη στο Παρίσι η Εθνική πόλο ανδρών
Κάμαλα Χάρις: «Ακλόνητη» η υποστήριξη στην ασφάλεια του Ισραήλ