Η Βικτορίγια Τόμοβα από τη Βουλγαρία θα είναι η πρώτη αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη (Νο 7) στο τουρνουά WTA 500 του Τσάρλεστον (ΗΠΑ).
Η 29χρονη τενίστρια (νο 47 στον κόσμο) επικράτησε της Μαγιάρ Σερίφ με 6-4, 3-6, 6-2 μετά από 2 ώρες και 38 λεπτά και προκρίθηκε στον 2ο γύρο της διοργάνωσης, όπου έχει περάσει άνευ αγώνα η Ελληνίδα πρωταθλήτρια.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Στην πρεμιέρα της στο Τσάρλεστον η Τόμοβα τελείωσε τον αγώνα με 69% κερδισμένους πόντους πίσω από το πρώτο σερβίς (41/59), έχοντας μόλις 4/13 μπρέικ πόιντς που της δόθηκε η ευκαιρία απέναντι στην Αιγύπτια αντίπαλό της.
Στο παρελθόν, Σάκκαρη και Τόμοβα έχουν βρεθεί αντιμέτωπες στα κορτ τρεις φορές, με την Βουλγάρα να παίρνει το πρώτο μεταξύ τους ματς το 2016 και στη συνέχεια η Σάκκαρη ήταν εκείνη που πανηγύρισε δύο φορές (στο Wimbledon του 2022 κι ένα χρόνο μετά στο United Cup).
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
More Stories
ΚΑΕ Ολυμπιακός: «Τέτοια φαινόμενα δεν έχουν θέση στον αθλητισμό και θα εκλείψουν»
Η KTM αναπτύσσει την 990 RC R του 2025 και μας δείχνει τη διαδικασία
Παρίσι 2024: Η ΔΟΕ ζήτησε συγγνώμη από την Νότια Κορέα