Πόρτο 89-70: Ο Δικέφαλος κυριάρχησε των Πορτογάλων και πανηγύρισε με τον κόσμο του για πρώτη φορά μετά από 152 ημέρες

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 89-70 της Πόρτο για τη 2η αγωνιστική του FIBA Europe Cup και πανηγύρισε τη νίκη μπροστά στον κόσμο του για πρώτη φορά μετά από τις 27 Απριλίου.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον κόσμο στο πλευρό του μετά από πέντε μήνες και οι ασπρόμαυροι φρόντισαν να κάνουν στους φιλάθλους τους το καλύτερο δώρο για την επιστροφή τους στο “σπίτι”. Ο Δικέφαλος επικράτησε 89-70 της Πόρτο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του FIBA Europe Cup, στην πρώτη νίκη μπροστά στο κοινό του μετά από 172 ημέρες και τις 27 Απριλίου.

Ο Μάσιμο Καντσελιέρι είδε τους Φρανκ Μπάρτλεϊ (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Τζέικομπ Φόρεστερ (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ) να βρίσκονται σε εξαιρετική βραδιά, με τον Σαβάρ Ρέινολντς να πραγματοποιεί μεστή εμφάνιση με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Για την Πόρτο ξεχώρισε ο Μαξ Λάντις με 17 πόντους, 4/10 τρίποντα και 4 ασίστ. Ο Τόνι Ντάγκλας σημείωσε 12 πόντους με 1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ δέχθηκε τους πρώτους πόντους του αγώνα (0-2, 1′), ωστόσο ο Δικέφαλος δεν πτοήθηκε και πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων, τέσσερα λεπτά αργότερα με το τρίποντο και το κάρφωμα του Μπάρτλεϊ (14-6, 5′). Οι ασπρόμαυροι κατάφεραν να φύγουν ακόμα και στο +13 με τον (26-13, 9′), για να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 26-18 (10′).

Η Πόρτο αντεπιτέθηκε και κατάφερε να μειώσει στο δίποντο (28-26, 12′), μόνο και μόνο και για να δει τον Παπαδάκη να διαμορφώνει το 43-30 με μεγάλο τρίποντο, πέντε λεπτά αργότερα (17′).

Οι ασπρόμαυροι έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους +8 (46-39, 20′), με τους Πορτογάλους να έρχονται ξανά σε απόσταση αναπνοής στα μέσα της τρίτης περιόδου (54-53, 26′) με τρίποντο του Λάντις, ο οποίος έφερε σε ισορροπία το ματς δύο λεπτά μετά (58-58, 28′).

Με την αναμέτρηση να βρίσκεται σε τεντωμένο σχοινί, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μπει στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων, χάρη στο τρίποντο του Κατσίβελη. Ο Άπσον με κάρφωμα επανέφερε τη διαφορά στο +7 για το σύνολο του Καντσελιέρι (71-64, 36′), με τον Μπάρτλεϊ να σκοράρει σε δύο βολές για το 73-64 (37′) του Δικεφάλου και να ανοίγει τον δρόμο για τη νίκη των γηπεδούχων. Ο Σέντρικ Χέντερσον κάρφωσε για να κλειδώσει την επιτυχημένη εντός έδρας πρεμιέρα του ΠΑΟΚ (87-70, 39′) στο Europe Cup.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μεστρέ, Χρούσα, Μαρέ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 46-39, 68-63, 89-70

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Λέφας, Χέντερσον 12 (2/3 τρίποντα), Άπσον 7 (6 ριμπάουντ), Φόρεστερ 15 (6 ριμπάουντ), Ιατρίδης, Περσίδης 4, Κατσίβελης 8 (2/4 τρίποντα), Παπαδάκης 5 (1), Μπάρτλεϊ 18 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μανθόπουλος, Ρέινολντς 14 (9 ασίστ), Κρούζερ 6

ΠΟΡΤΟ (Φερέιρα): Καρντόσο, Μαρμπλ 3, Γκερέρο, Ντελγκάδο 5, Λάντις 17 (4/10 τρίποντα), Κιέροζ 4, Γουόσπαν, Όμλιντ 14 (2/6 τρίποντα), Σίλβα 2, Γουίλιαμς 6 (8 ριμπάουντ), Ντάγκλας 12 (1/5 τρίποντα), Φέιν 7

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 3η αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί την ουγγρική Σολνόκι (23/10, 20:15), ενώ η Πόρτο θα φιλοξενήσει τη Λίμπουργκ (23/10, 22:00).