Μια εργασία κατά την οποία καταγράφονται οι ζημιές που προκλήθηκαν στην περιοχή τους από την κλιματική αλλαγή ολοκλήρωσαν οι μαθητές του Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Πορταριάς Πηλίου. Σύμφωνα με τη δασκάλα τους Σταυρούλα Στούμπου, τα παιδιά αποφάσισαν ότι ήθελαν να ερευνήσουν τις αιτίες και τα αποτελέσματα των πρόσφατων καταστροφών στο Πήλιο. Για το λόγο αυτόν έκαναν αυτοπρόσωπη καταγραφή των ζημιών και έβγαλαν τα δικά τους συμπεράσματα τα οποία επισημαίνουν μια υπερβολή της εικόνας των καταστροφών από την πλευρά των μέσων ενημέρωσης.
Ρεπορτάζ Φ. Παύλου
www.ertnews.gr
More Stories
Βόλος: Ανακάμπτει ο τουρισμός στο φιλόξενο Πήλιο μετά τον Daniel
Στη φυλακή 62χρονος πατέρας που επιτέθηκε στην 25χρονη κόρη του στον Βόλο
Υπό μερικό έλεγχο η πυρκαγιά στον Συκεώνα Καρδίτσας