29 Σεπτεμβρίου 2024

STOIXIMAN SUPER CUP

29.09.2024 | 18:48

Άρης - Περιστέρι 69-73: Η ομάδα του Λιμνιάτη στην τρίτη θέση του Stoiximan Super Cup, με χρόνο στους νέους και εξαιρετικό Αβδάλα

INTIME SPORTS

Το Περιστέρι λύγισε τον Άρη με 73-69 και κατέλαβε την τρίτη θέση του Stoiximan Super Cup. Εξαιρετικό ματς από τον Νεοκλή Αβδάλα με 73-69.

Το Περιστέρι κατέλαβε την τρίτη θέση του Stoiximan Super Cup, καθώς επικράτησε του Άρη με 73-69. Χρόνο στους νέους μοίρασε ο Γιώργος Λιμνιάτης, εξαιρετικό παιχνίδι από τον Νεοκλή Αβδάλα με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο αγώνας

Ο Άρης ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση και κρατώντας παράλληλα το Περιστέρι χαμηλά στο σκορ. Ο Νόλεϊ άρχισε το ματς ζεστός και το 12-3 του πρώτου τετραλέπτου οδήγησε τον Γιώργο Λιμνιάτη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι κυανοκίτρινοι αντέδρασαν βρήκαν σκορ στον αιφνιδιασμό, ο Αβδάλας έκανε πολύ καλό ματς, ωστόσο το τρίποντο του Τολιόπουλου λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου, έφερε τον Άρη στο +9 (25-16). Οι δύο ομάδες σούταραν εξαιρετικά από την περίμετρο και η δεύτερη περίοδος ήταν αμφίρροπη. Σκορ ημιχρόνου ήταν το 41-39, με τον Νεοκλή Αβδάλα να κερδίζει τις εντυπώσεις με την εξαιρετική παρουσία του.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι σε τεντωμένο σκοινί και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Τολιόπουλος εκτελούσε για τον Άρη με 16 πόντους, ενώ το Περιστέρι έπαιρνε λύσεις από Έντι και Αβδάλα. Σκορ τρίτης περιόδου ήταν το 55-57 και όλα θα κρίνονταν στα τελευταία δέκα λεπτά. Το Περιστέρι πήρε τη νίκη με 73-69 και κατέλαβε την τρίτη θέση του Stoiximan Super Cup.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τηγάνης, Μηλαπίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-16, 41-39, 55-57, 69-73