Sporades Tv News

Η ενημέρωση απο τις Βόρειες Σποράδες SporadesNew SporadesTv

Πέρασε από τη Ρόδο το Περιστέρι με τρομερό Ράγκλαντ (highlights)

Ο αγώνας

Ιδανική ήταν η εκκίνηση του Κολοσσού στο παιχνίδι, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-0 στο πρώτο λεπτό, χάρη σε δύο καλάθια του Γκάουντλοκ. Μετά το νωθρό ξεκίνημα, το Περιστέρι για να βρει σκορ, άρχισε να ακουμπάει τη μπάλα στον Τόμπσον, ο οποίος κυριάρχησε μέσα στο ζωγραφιστό. Όμως, οι Ροδίτες επέβαλαν τον ρυθμό τους, είχαν περισσότερες λύσεις και στα μισά της πρώτης περιόδου βρέθηκαν στο +7 (12-5). Εκεί, ο Ράγκλαντ ξεκίνησε την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, που μείωσαν σε 12-10 και ο Λοβ ήταν αυτός που κράτησε την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη σε απόσταση ενός σουτ (18-16). Ωστόσο, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-16 για τον Κολοσσό με πέντε συνεχόμενους πόντους του Περάντες.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι έφθασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά, με τον Πόλεϊ να κάνει με τρίποντο το 26-16. Ο Ρένφρο έδωσε σημαντικές λύσεις στους Περιστεριώτες, που μείωσαν σε 28-24, όμως ο Χατζηνικόλας με συνεχόμενα τρίποντα έφερε ξανά τους Ροδίτες στο +10 (34-24). Ακολούθησαν κρίσιμα καλάθια από τους Ράγκλαντ και Χουγκάζ για το 38-34, 3:43 πριν το ημίχρονο. Όλα άλλαξαν στη συνέχεια, με ένα εντυπωσιακό κρεσέντο του Γκάουντλοκ, ο οποίος οδήγησε τον Κολοσσό στο +16 (52-36). Επιμέρους 14-2 από τους γηπεδούχους, πριν οι “κυανοκίτρινοι” μειώσουν σε 52-40 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα του παιχνιδιού με την έναρξη της τρίτης περιόδου, καθώς το Περιστέρι εμφάνισε ένα πολύ βελτιωμένο πρόσωπο και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και σε λιγότερο από τέσσερα λεπτά, κάλυψαν το -12 του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 54-54 στο 24′ και λίγο αργότερα βρέθηκαν στο 61-57 με συνεχόμενα καλάθια του Ράγκλαντ. Ο Κολοσσός προσπέρασε προσωρινά με 62-61 στο 27′, αλλά οι Περιστεριώτες ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο με επιμέρους 29-14, που τους έβαλε μπροστά στο σκορ με 69-66 στο 30′.

Με βολές ο Γκάουντλοκ έφερε το ματς στον πόντο (69-68) στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, αλλά το Περιστέρι ξέφυγε και πάλι με σερί 7-0 για το 76-68 στο 34′. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και με τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς φαινόταν πως θα πάρουν άνετα τη νίκη, καθώς βρέθηκαν στο 86-79, 2:39 πριν το τέλος. Όμως, ο Κολοσσός με μεγάλα σουτ των Χατζηνικόλα και Γκάουντλοκ ισοφάρισε σε 86-86. Τελικά, ο Ράγκλαντ έσωσε το Περιστέρι στο φινάλε, διαμορφώνοντας το τελικό 88-86.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 52-40, 66-69, 86-88