ΠΑΣ Γιάννινα – Ηρακλής 2-1: Πήρε το ντέρμπι με εκτελεστή τον Μάντζη

SUPER LEAGUE 2

28.09.2024 | 17:02

ΠΑΣ Γιάννινα - Ηρακλής 2-1: Πήρε το ντέρμπι με εκτελεστή τον Μάντζη

INTIME SPORTS

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε το ντέρμπι στους Ζωσιμάδες με τον Ηρακλή, επικρατώντας 2-1 με τον Βασίλη Μάντζη να πετυχαίνει δύο γκολ και τον Τσιριγώτη να ισοφαρίζει προσωρινά. Ο Γηραίος είχε δύο δοκάρια ενώ εξέδωσε ανακοίνωση στο ημίχρονο (και) για τη διαιτησία.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε το μεγάλο ματς της δεύτερης αγωνιστικής επικρατώντας 2-1 του Ηρακλή στους Ζωσιμάδες, κάνοντας έτσι το δύο στα δύο στον Α’ όμιλο της Super League 2, ενώ ο Γηραιός έμεινε στον έναν.

Οι Ηπειρώτες πήραν πρώτοι το προβάδισμα στο σκορ στο 16ο λεπτό. Ο Σόρια εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα αριστερά και ο Μάντζης με ωραία προβολή από το δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους με τον Τσιριγώτη, μετά από πάσα του Κυνηγόπουλου με τον Μπακαδήμα να βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι αλλά να μην μπορεί να αλλάξει την πορεία της.

Ο Ηρακλής άγγιξε την ανατροπή στο δεύτερο μέρος με τον Κυνηγόπουλο, ωστόσο το δυνατό σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Αθανασίου. Δευτερόλεπτα μετά το δοκάρι ο Μάντζης βγήκε τετ-α-τετ αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Ό,τι δεν έκανε στο 50′ ο Μάντζης το έκανε στο 65′. Αυτή τη φορά πέτυχε γκολ με το κεφάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λούπα.

Ο Ηρακλής πίεσε για την ισοφάριση ενώ δεν έλειψαν τα σκληρά μαρκαρίσματα και οι διαμαρτυρίες μεταξύ των δύο πλευρών. Στο 78′ ο Μπερτόγλιο με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών. Να σημειωθεί ότι ο Ηρακλής εξέδωσε ανακοίνωση στο ημίχρονο (και) για τη διαιτησία του αγώνα στους Ζωσιμάδες.