Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτήν την ώρα (ΕΡΤ1) στο «Simonne Mathieu» ο εναρκτήριος αγώνας του Στέφανου Τσιτσιπά στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.
Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (Νο 12) θα προσπαθήσει να καταβάλει την αντίσταση του Ζίζου Μπεργκς (Νο87), προκειμένου να περάσει στη φάση των «32» του ολυμπιακού τουρνουά.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Υπενθυμίζεται ότι ο αγώνας του Τσιτσιπά κόντρα στον Βέλγο ήταν προγραμματισμένος να διεξαχθεί χθες, ωστόσο αναβλήθηκε λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών.
Εφόσον o «Στεφ» προκριθεί στον 2ο γύρο, θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Ντάνιελ Έβανς και Μοέζ Ετσάργκι, ενώ στον 3ο γύρο διασταυρώνεται με τον Σεμπαστιάν Μπάες.
Στα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς διασταυρώνεται με τους Τζόκοβιτς και Ναδάλ, ενώ και οι τρεις διασταυρώνονται στα ημιτελικά με τον χρυσό Ολυμπιονίκη του Τόκιο, Αλεξάντερ Ζβέρεφ.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Ο Έλληνας πρωταθλητής θα επιστρέψει αργότερα στο court 14 (περίπου στις 23:00, ΕΡΤ Sports 2) για την αναμέτρηση του διπλού όπου με τον Πέτρο θα αντιμετωπίσουν τους Πορτογάλους, Μπόρζες/Καμπράλ.
More Stories
Στο πλευρό του Τσιτσιπά ο Κυριάκος Μητσοτάκης
Δύο συλλήψεις ατόμων που καταζητούνταν διεθνώς για διακίνηση ναρκωτικών και συνέργεια σε ανθρωποκτονία
Παρίσι 2024: Αποσύρθηκε ο Νόρι, στη θέση του ο Πέτρος Τσιτσιπάς