Sporades Tv News

Η ενημέρωση απο τις Βόρειες Σποράδες SporadesNew SporadesTv

Παρίσι 2024 (Βόλεϊ Ανδρών): Νικήτια στο ντέρμπι η Ιταλία, 3-1 τη Βραζιλία

Ιδανικά ξεκίνησε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της Ιταλίας την πορεία της στο Ολυμπιακό τουρνουά του Παρισιού.

Η «Σκουάντρα Ατζούρα» του Φερντινάντο Ντε Τζόρτζι νίκησε την Βραζιλία με 3-1 σετ στην πρεμιέρα του Β΄ ομίλου και πήρε εξαρχής το προβάδισμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στο γκρουπ.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Οι Ιταλοί έκαναν δικά τους τα πρώτα δύο σετ στις λεπτομέρειες (25-23, 27-25), οι «Βερντεόρο» του Μπερνάρντο Ρεζέντε προσπάθησαν να επιστρέψουν κατακτώντας το επόμενο (25-18), αλλά οι «Ατζούρι» δεν τους το επέτρεψαν κερδίζοντας το τέταρτο σετ με 25-21.

Στον άλλο αγώνα του Β΄ ομίλου θα αναμετρηθούν το απόγευμα (18:00) η Πολωνία με την Αίγυπτο. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο διαγώνιός τους, Γιούρι Ρομάνο, που σημείωσε 20 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Αλεσάντρο Μικιελέτο και 12 ο Ντανιέλε Λάβια.

Για τη Βραζιλία συγκινητικός ήταν ο Ντάρλαν Φερέιρα που σκόραρε 25 πόντους. Στους 15 σταμάτησε ο Γιοάντι Λεάλ Ιντάλγκο και 14 σημείωσε ο Ρικάρντο Λουκαρέλι.