Ο Βίνσεντ Χάνκοκ στέφθηκε για τέταρτη φορά στην καριέρα του «χρυσός» Ολυμπιονίκης στο σκητ της σκοποβολής, στο πλαίσιο των Αγώνων «Παρίσι 2024», τα αγωνίσματα της οποίας διεξάγονται στο Σατορού.
Ο 35χρονος Αμερικανός έδειξε ότι είναι ο απόλυτος… κυρίαρχος στο σκητ, καθώς επικράτησε στον σημερινό τελικό του αγωνίσματος και ανέβηκε ξανά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, κάτι που έκανε στο Πεκίνο (2008), το Λονδίνο (2012) και το Τόκιο (2020). Ο πολύπειρος Χάνκοκ είχε 58/60 βολές στην διάρκεια του τελικού και επικράτησε του 24χρονου συμπατριώτη του, Κόνερ Λιν Πρινς, που πήρε το ασημένιο μετάλλιο με 57/60 βολές.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Μενγκ Γουάν Λι από την Κινεζική Ταϊπέι, ο οποίος είχε 45/50 βολές στην διάρκεια του τελικού.
Υπενθυμίζεται ότι στον προκριματικό του αγωνίσματος έλαβαν μέρος δύο Έλληνες αθλητές, οι οποίοι έμειναν εκτός της εξάδας που πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό. Ο Μάκης Μίτας κατετάγη 11ος με 121/125 βολές, ενώ ο Χαράλαμπος Χαλκιαδάκης κατέλαβε την 19η θέση με 118/125 βολές.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
More Stories
Παρίσι 2024: Οι ελληνικές συμμετοχές της 9ης ημέρας (04/08)
ΑΕΚ: Δύο μήνες νοκ- άουτ ο Γιόνσον
Παρίσι 2024: Ο Ρεουβενί «χρυσός» στο Windsurfing