Παρίσι 2024: Πρώτη νίκη για τη Σουηδία στο χάντμπολ, 29-26 την Ισπανία

Μετά την ήττα της στην πρεμιέρα του Α’ ομίλου απ’ τη Γερμανία, η Σουηδία νίκησε την Ισπανία με 29-26 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Ολυμπιακού τουρνουά χάντμπολ ανδρών στους Αγώνες του Παρισιού και μπήκε δυνατά στη διεκδίκηση της πρόκρισης στην προημιτελική φάση.

Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (11-11) οι Σουηδοί ανέβασαν «στροφές» στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου πήραν διαφορά τεσσάρων τερμάτων (16-12) την οποία κι αύξησαν ακόμη περισσότερο στο 54’ (27-20), καθαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Πρώτοι σκόρερ για τους Σουηδούς ήταν οι Σεμπάστιαν Κάρλσον, Λούκας Πέλας και Όσκαρ Μπέργκενταλ οι οποίοι σημείωσαν από 5 γκολ, ενώ από την Ισπανία ξεχώρισε ο Ντάνιελ Φερνάντες με 7 τέρματα.