Η Νορβηγία έγινε η τρίτη ομάδα μετά τη Σουηδία και τη Δανία απ’ τον Α’ όμιλο που εξασφάλισε την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά χάντμπολ γυναικών των Αγώνων στο Παρίσι, καθώς επικράτησε της Σλοβενίας με 29-22 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής και έκλεισε θέση στην τελική οκτάδα.
Οι αθλήτριες της Νορβηγίας είχαν πιο πειστική εικόνα στο πρώτο μέρος παίρνοντας προβάδισμα πέντε τερμάτων (15-10) και επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους και στο δεύτερο μέρος, φτάνοντας στο 29-22. Οι Μπράντσετ, Ίγκσταντ, Ρούσφεντ-Ντέιλα σημείωσαν από 4 γκολ για τη νορβηγική ομάδα, ενώ από τη Σλοβενία πάλεψαν οι Γκρος και Μάβσαρ που σημείωσαν από 5 τέρματα.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
More Stories
Φον ντερ Λάιεν: Στιγμή «μεγάλης χαράς» η ανταλλαγή κρατουμένων Ρωσίας-Δύσης
Βενεζουέλα: Η επικεφαλής της αντιπολίτευσης δήλωσε πως «κρύβεται» και «φοβάται για τη ζωή της»
Η Κάμαλα Χάρις τηλεφώνησε στην αντιφρονούσα Ναβάλναγια μετά την ανταλλαγή κρατουμένων μεταξύ Μόσχας και Δύσης