Ο απόλυτος έλεγχος των ριμπάουντ (48 έναντι 28), τα αμυντικά ξεσπάσματα και οι ασταμάτητες Μπριάνα Στιούαρτ, Άτζα Γουίλσον, οδήγησαν τις ΗΠΑ στη νίκη επί του Βελγίου με 87-74, για τη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ των γυναικών στη Λιλ και στην πρόκριση στα προημιτελικά, έχοντας γράψει το «δύο στα δύο» στην Α’ φάση. Για το Βέλγιο ήταν η δεύτερη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις.
Η Μπριάνα Στιούαρτ τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ η Άτζα Γουίλσον σημείωσε νταμπλ νταμπλ σε πόντους (23) και ριμπαόυντ (13). Από το Βέλγιο πάλεψε η Έμα Μίσσιμαν 24 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετή για την υπέρβαση.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Τα δεκάλεπτα: 23-23, 38-46, 53-60, 74-87
More Stories
Μπάιντεν σε Νετανιάχου: Οι ΗΠΑ παραμένουν «δεσμευμένες» να εγγυηθούν την ασφάλεια του Ισραήλ μπροστά στις «απειλές του Ιράν»
Τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων της Παρασκευής
Βραζιλία, Κολομβία και Μεξικό καλούν να γίνει «αμερόληπτη επαλήθευση των αποτελεσμάτων» των προεδρικών εκλογών στη Βενεζουέλα