Παρίσι 2024 (Ποδόσφαιρο ανδρών) Έκανε το «2 στα 2» η Ισπανία!

Η Ισπανία διπλασίασε τις νίκες της στο Ολυμπιακό τουρνουά ποδοσφαίρου των Ανδρών, επικρατώντας στο «Ματμούτ Ατλαντίκ» του Μπορντό με 3-1 της Δομινικανής Δημοκρατίας για τη 2η αγωνιστική στον Γ΄ όμιλο.

Η «Ρόχα» άνοιξε το σκορ με τον Φερμίν Λόπεθ στο 24ο λεπτό, αλλά οι Λατίνοι ισοφάρισαν στο 38΄ με τον Άνχελ Μόντες. Κι ενώ το παιχνίδι είχε έρθει σε ισορροπία, η αποβολή του Έντισον Ασκόνα στις καθυστερήσεις (45΄+1) του ημιχρόνου άλλαξε τα δεδομένα.

Οι Ισπανοί πίεσαν πολύ από το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και ανάκτησαν το προβάδισμα με τον Άλεξ Μπαένα στο 55΄ και διαμόρφωσαν το τελικό σκορ στο 70΄ με τον Μιγκέλ Γκουτιέρεθ, αφήνοντας τους αντιπάλους τους στον ένα βαθμό.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου θα αναμετρηθούν, επίσης σήμερα, η Αίγυπτος με το Ουζμπεκιστάν.