Παρίσι 2024-Ποδόσφαιρο Ανδρών (2η αγωνιστική): Η Ιαπωνία στους «8»

Η Ιαπωνία προκρίθηκε στους «8» στο Ποδοσφαιρικό Τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων. Η ομάδα του Γκο Οϊβα επικράτησε 1-0 του Μάλι και εξασφάλισε την πρώτη θέση του Δ΄ ομίλου με 6 βαθμούς.

Το ματς έγινε στο Μπορντό και ο Γιαμαμότο στο 82΄ σημείωσε το μοναδικό γκολ, που ήταν αρκετό για να στείλει την ομάδα του στην επόμενη φάση.

Βέβαια, για να συμβούν όλα αυτά, χρειάστηκε ο Σεϊκνά Ντουμπιά να χάσει πέναλτι για το Μάλι, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, καθώς την εκτέλεσή του απέκρουσε ο Μίτο!

«Καθάρισε» και η Γαλλία

Η Γαλλία εξασφάλισε -ουσιαστικά- την πρόκριση στην επόμενη φάση του Ποδοσφαιρικού Τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Η εκπρόσωπος των διοργανωτών, με τον Τιερί Ανρί στον πάγκο και τη βοήθεια του κόσμου, νίκησε δύσκολα 1-0 τη Γουϊνέα στη Νίκαια και βρίσκεται κατά 99% στους «8». Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Σιντιλιά στο 76΄.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στις αναμετρήσεις της 2ης αγωνιστικής για το τουρνουά ποδοσφαίρου των Ολυμπιακών Αγώνων του 2024: