Η Δανία ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του Α’ ομίλου του Ολυμπιακού τουρνουά χάντμπολ γυναικών των Αγώνων του Παρισιού, επικρατώντας της Σουηδίας με 25-23 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.
Μετά από ένα απόλυτα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (14-14) οι Σουηδέζες πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο 51:01 με την Χάγκμαν (23-21), όμως οι αθλήτριες της Δανίας «επέστρεψαν» και με ένα σερί 4-0 μαζί με «γρανιτένια» άμυνα έφτασαν στη νίκη με 25-23, δημιουργώντας συνθήκη τριπλής ισοβαθμίας στην κορυφή του Α’ ομίλου μαζί με τη Νορβηγία και τη Σουηδία.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Από 4 γκολ σημείωσαν για τη Δανία οι Άαμπεργκ-Ίβερσεν, Χάνσεν, Φρίις κι Ρίκε Ίβερσεν, ενώ για τη Σουηδία πάλεψε η Χάγκμαν με 6 τέρματα σε 8 επιθέσεις.
More Stories
Η αμερικανική Γερουσία εγκρίνει σειρά μέτρων για την προστασία των παιδιών στο Διαδίκτυο
Πέθανε η ποιήτρια και μεταφράστρια Τζένη Μαστοράκη
Παρίσι 2024: Ο ελληνικός απολογισμός της 4ης ημέρας