Sporades Tv News

Η ενημέρωση απο τις Βόρειες Σποράδες SporadesNew SporadesTv

Παρίσι 2024: Ο Ρεουβενί «χρυσός» στο Windsurfing

Ο Τομ Ρεουβενί είναι ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης στο Windsurfing της ιστιοπλοΐας για τους Αγώνες «Παρίσι 2024», τα αγωνίσματα της οποίας διεξάγονται στη Μασσαλία.

Ο Ισραηλινός ιστιοπλόος τερμάτισε πρώτος στον τελικό της συγκεκριμένης κατηγορίας σκαφών και άφησε στην δεύτερη θέση τον Αυστραλό Γκρέι Μόρις, ο οποίος ήδη από την Πέμπτη (1/8) είχε εξασφαλίσει ένα μετάλλιο, καθώς πέρασε απευθείας στην καταληκτική κούρσα, ως επικεφαλής της γενικής κατάταξης. Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Ολλανδός Λουκ Φαν Όπζελαντ.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Υπενθυμίζεται ότι οι αθλητές που κατέλαβαν τις θέσεις 4-10 στη γενική κατάταξη αγωνίστηκαν στον προημιτελικό, οι πρώτοι δύο του οποίου συνέχισαν στον ημιτελικό. Εκεί αντιμετώπισαν ακολούθως τους ιστιοπλόους που είχαν καταταγεί στις θέσεις 2-3. Δύο αθλητές πέρασαν από τον ημιτελικό, ήτοι ο Φαν Όπζελαντ και ο Ρεουβενί, οι οποίοι μετείχαν στον τελικό μαζί με τον Μόρις, ο οποίος ήταν επικεφαλής στη γενική κατάταξη. Οι τρεις αθλητές του τελικού είχαν εξασφαλίσει ένα μετάλλιο και η σειρά, με την οποία τερμάτισαν, έκρινε το… χρώμα του μεταλλίου που κατέκτησαν.