Παρίσι 2024: Νέα «βασίλισσα» στο χάντμπολ γυναικών η Νορβηγία, 29-21 τη Γαλλία

Η Νορβηγία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο γυναικείο τουρνουά χάντμπολ των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024».

Οι Σκανδιναβές νίκησαν την -«οικοδέσποινα» και κάτοχο του τίτλου- Γαλλία στον τελικό της διοργάνωσης με 29-21 (ημίχρονο 15-13) και πανηγύρισαν τον τρίτο τίτλο της Ιστορίας τους στο κορυφαίο αθλητικό «ραντεβού», μετά το 2008 στο Πεκίνο και το 2012 στο Λονδίνο.

Παράλληλα, ανέβηκαν δύο… σκαλοπάτια σε σχέση με την παρουσία τους στους Ολυμπιακούς του Τόκιο, όπου είχαν κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Από την πλευρά της, η Γαλλία, η οποία είχε πανηγυρίσει το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς του Τόκιο, περιορίστηκε στην δεύτερη θέση στη «δική» της διοργάνωση και ο -γερμανικής καταγωγής- τεχνικός των «τρικολόρ», ο 66χρονος Ολιβιέ Κρουμπχόλτς, αποχωρεί από το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με ασημένιο μετάλλιο.

Η Γαλλία προηγήθηκε 3-0 στο 4΄, αλλά η Νορβηγία ισοφάρισε 4-4 στο 9΄, ενώ οι Σκανδιναβές προηγήθηκαν 14-12, 19 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του α΄ μέρους, και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 15-13.

Λίγο μετά την έναρξη του β΄ μέρους οι Σκανδιναβές απέκτησαν προβάδισμα τριών τερμάτων (16-13), ενώ στο 37΄ η Νορβηγία βρέθηκε να προηγείται 18-14. Η Φλιπ μείωσε για τις «τρικολόρ» σε 18-15, αλλά οι Σκανδιναβές πέτυχαν τρία «αναπάντητα» γκολ και προηγήθηκαν 21-15 στο 42΄, βάζοντας τις βάσεις για την τελική επικράτησή τους.

Με δύο γκολ της Ορλάν η Γαλλία μείωσε σε 21-17, αλλά νέο σερί 3-0 των Σκανδιναβών έφερε τη Νορβηγία στο +7 (24-17) στο 48΄, εξέλιξη που μετέτρεψε ουσιαστικά σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης… Οι «μπλε» προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς και με δικό τους 3-0 μείωσαν σε 24-20 στο 54΄, αλλά η Νορβηγία έκοψε τη… φόρα των γηπεδούχων, καθώς με σερί 4-0 προηγήθηκε 28-20, 1:21 πριν τη λήξη του αγώνα.

Η Χένι Ρέισταντ με οκτώ γκολ οδήγησε επιθετικά τη Νορβηγία, την ώρα που η Κανόρ ήταν η πρώτη σκόρερ της Γαλλίας με πέντε.

Νωρίτερα η Δανία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, καθώς επιβλήθηκε 30-25 της Σουηδίας (ημίχρονο 15-13) στον αγώνα για την τρίτη θέση.