Με νίκη ολοκλήρωσε η Σουηδία τις υποχρεώσεις της στον Α΄ όμιλο του γυναικείου τουρνουά χάντμπολ των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024». Οι Σκανδιναβές, οι οποίες είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στους «8» της διοργάνωσης, επιβλήθηκαν 27-23 της Σλοβενίας, η οποία γνώρισε την τέταρτη ήττα της στο γκρουπ και έμεινε εκτός συνέχειας.
Η Σλοβενία προηγήθηκε 11-7 στο 19΄, ενώ «έκλεισε» το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 14-11. Όμως, η Σουηδία ισοφάρισε 18-18 στο 45΄ και στο 48΄ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με το γκολ της Μπλομ (20-18). Η Στάνκο μείωσε για τη Σλοβενία (20-19), αλλά οι Σκανδιναβές «απάντησαν» με τέσσερα διαδοχικά γκολ και προηγήθηκαν 24-19 στο 54΄, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Πρώτη σκόρερ της Σουηδίας ήταν η Ναταλί Χάγκμαν με πέντε γκολ, ενώ η Ελίζαμπεθ Ομορέγκι ηγήθηκε της επίθεσης της Σλοβενίας με εννέα τέρματα.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
More Stories
Έρευνες για τον εντοπισμό άνδρα που έπεσε από σκάφος στον Κορινθιακό κόλπο
Ξεσηκωμός στη Σικελία και τη Σαρδηνία: «Αδειάστε τις λίμνες από τα ψάρια να πάρουμε νερό»
Παρίσι 2024: Πήρε το χρυσό η Ζενγκ στο τένις κι έγραψε Ιστορία