Με το απόλυτο της συγκομιδής ολοκλήρωσε η Ισπανία τις υποχρεώσεις της στον Β΄ όμιλο του γυναικείου τουρνουά υδατοσφαίρισης των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024», στον οποίο μετέχει και η εθνική Ελλάδας. Η «ρόχα» επικράτησε 13-11 της Ιταλίας, στο πλαίσιο της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής, και πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια. Από την πλευρά της, η «σετερόζα», η οποία χρειαζόταν ένα βαθμό κόντρα στην Ισπανία για να προκριθεί στους «8», θα περιμένει πλέον το βραδινό (21:05) ματς της ελληνικής ομάδας με την «οικοδέσποινα» Γαλλία.
Τα οκτάλεπτα (πρώτη αναφέρεται η Ιταλία): 0-2, 4-3, 3-4, 4-4.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Τα γκολ:
Ιυαλία: Μαρλέτα 3, Μπετίνι 2, Πικότσι 2, Μπιανκόνι 2, Γκαλάρντι, Τζιουστίνι.
Ισπανία: Εσπάρ 3, Ορτίθ 2, Ρουίθ 2, Φόρκα 2, Πιράλκοβα, Κρέσπι, Πένια, Γκαρθία.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
More Stories
Παναθηναϊκός: Πρόταση από τη μεξικανική Χουάρες για τον Σπόραρ
Παρίσι 2024: Η Κίνα πήρε το χρυσό στα 4Χ100μ. μεικτή ομαδική ανδρών της κολύμβησης
Φωτιά στο Τραχήλι Ευβοίας – Zougla