Παρίσι 2024: Η Ισπανία νίκησε 3-0 την Ιαπωνία στο ποδόσφαιρο και έφτασε στα ημιτελικά

Έχοντας πρωταγωνιστή τον μέσο της Μπαρτσελόνα Φερμίν Λόπεθ ο οποίος σημείωσε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Ισπανία νίκησε (3-0) την Ιαπωνία στο «Lyon Stadium» και εξασφάλισε τη θέση της στα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου.

Ο άσος των Καταλανών άνοιξε τις αποστάσεις στο σκορ, μετά από πάσα Πάμπλο Μπάριος.

Στο 43’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ-μέσω VAR γκολ που σημείωσε η Ιαπωνία με τον Χογιόσα.

Ο Φερμίν Λόπεθ σκόραρε στην επανάληψη (73’), σημειώνοντας το τρίτο του γκολ στο Ολυμπιακό τουρνουά, κάνοντας το 2-0, ενώ ο επιθετικός της Τζιρόνα Αμπέλ Ρουίθ στο 85′ λεπτό- εκμεταλλεύτηκε το…ριμπάουντ από κόρνερ- ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-0).

Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει το Μαρόκο που επικράτησε με σκορ 4-0 των ΗΠΑ.