Παρίσι 2024: Γλίτωσε το έμφραγμα η Γαλλία στο μπάσκετ, 94-90 την Ιαπωνία

Η Ιαπωνία άγγιξε τη μεγαλύτερη έκπληξη στο Ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ στη Λιλ, αλλά ο Στρατζέλ με… τετράποντο γλίτωσε τη Γαλλία από το… έμφραγμα, στέλνοντας το ματς στην παράταση (84-84κ.α.), η οποία εξελίχθηκε σε μονόλογο των «τρικολόρ». Η ομάδα του Βενσάν Κολέ επικράτησε με 94-90 της Ιαπωνίας και έγραψε το «δύο στα δύο» στον 2ο όμιλο, αγκαλιάζοντας την πρόκριση. Στον αντίποδα, οι ηττημένοι μέτρησαν τη δεύτερη τους απώλεια σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Με βομβαρδισμό από τα 6,75 (16/37 τρίποντα) και αμυντικό ρεσιτάλ στην τέταρτη περίοδο, οι Ιάπωνες έλεγξαν τη μοίρα τους και στο 39΄ προσπέρασαν με +3 (80-77). Ο Φουρνιέ απάντησε άμεσα με τρίποντη βόμβα, αλλά ο Καβαμούρα κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας (4/4 βολές), διαμορφώνοντας το 84-80 στα 16΄΄ για τη λήξη. Εκεί μίλησε ο Στρατζέλ, ο οποίος με τρίποντο και φάουλ ισοφάρισε στα 10΄΄ σε 84-84.

Ο Καβαμούρα προσπάθησε στην εκπνοή να ολοκληρώσει την έκπληξη, αλλά αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στο επιπλέον πεντάλεπτο. Στην παράταση, πάντως, η Γαλλία σοβαρεύτηκε και χωρίς να αμφισβητηθεί, έκοψε πρώτη το νήμα του τερματισμού και πλέον ευελπιστεί σε νίκη της Γερμανίας επί της Βραζιλίας απόψε για να προκριθεί από σήμερα στην επόμενη φάση.

Ο αστέρας των Σαν Αντόνιο Σπερς, Βικτόρ Γουεμπανιαμά, οδήγησε την επίθεση των «μπλε» με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο «ήρωας» του αγώνα Μάθιου Στρατζέλ ακολούθησε με 17 πόντους. Από την Ιαπωνία έλαμψε ο Γιούκι Καβαμούρα με 29 πόντους και 6 τρίποντα, όπως και ο ΝΒΑερ Ρούι Χασιμούρα με 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-32, 44-49, 64-69, 84-84κ.α., 90-94 παρ.