Η Γαλλία προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά χάντμπολ Γυναικών των Αγώνων του Παρισιού, κάμπτοντας ύστερα από μεγάλο ντέρμπι την αντίσταση της Γερμανίας με 26-23.
Οι βάσεις για τη νίκη των «Μπλε» τέθηκαν από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οικοδόμησαν τη διαφορά με την οποία κέρδισαν το παιχνίδι (13-10), καθώς το δεύτερο μισό ολοκληρώθηκε ισόπαλο 13-13.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Στις «τέσσερις» οι Γαλλίδες θα αντιμετωπίσουν τη νικήτρια της αναμέτρησης ανάμεσα σε Ουγγαρία και Σουηδία για μια θέση στον τελικό του τουρνουά.
Κορυφαία για τη νικήτρια ομάδα του Ολιβιέρ Κρούμπχολτζ ήταν η Ταμάρα Χόρασεκ με 7 γκολ στα 9 σουτ που επιχείρησε.
Από την απέναντι πλευρά, για το συγκρότημα του Μάρκους Γκάγκισχ προσπάθησε περισσότερο η Έμιλι Μπελκ, σκόρερ επίσης 7 τερμάτων για τη γερμανική ομάδα.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
More Stories
Τόκιο 2020 (Καταδύσεις): Νέος θρίαμβος για την Χονγκτσάν Κιουάν στα 10μ. γυναικών
Αγγλία: Στη Γουέστ Χαμ ο Γκουίντο Ροντρίγκες
Χρηματιστήριο: Μάζεψε μέρος των απωλειών της «Μαύρης Δευτέρας»