Η Δανία επικράτησε 27-19 της Σλοβενίας (ημίχρονο 14-11), στο εναρκτήριο παιχνίδι του γυναικείου τουρνουά χάντμπολ των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024».
Το ματς ήταν στο πλαίσιο του Α΄ ομίλου και η ομάδα της Δανίας επιβεβαίωσε σχετικά εύκολα τον τίτλο του φαβορί, ξεκινώντας νικηφόρα την προσπάθειά της να επανέλθει στην κορυφή του βάθρου μετά από 20 χρόνια (στους Ολυμπιακούς της Αθήνας είχε κατακτήσει το τρίτο συνεχόμενο χρυσό της μετάλλιο, που είναι και το τελευταίο μέχρι σήμερα).
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Από τη μεριά της η Ολλανδία επικράτησε δυσκολότερα του αναμενομένου της Ανγκόλας με 34-31 (ημίχρονο 19-18), σε αναμέτρηση για τον Β΄ όμιλο του γυναικείου τουρνουά χάντμπολ των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024».
Οι «οράνιε», που συγκαταλέγονται μεταξύ των διεκδικητριών ενός μεταλλίου, συνάντησαν σθεναρή αντίσταση από τη «μόνιμη» εκπρόσωπο της Αφρικής, αλλά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να μπουν με το… δεξί στη διοργάνωση.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
More Stories
Παρίσι 2024: Αναβλήθηκε για την Τετάρτη (31/7) η κολύμβηση τριάθλου ανδρών, λόγω μόλυνσης του Σηκουάνα
Ισχυρές ενδείξεις για την ύπαρξη ζωής στην Αφροδίτη
Meghan Markle: Η εμφάνιση στα Hamptons με το Cartier ρολόι της πριγκίπισσας Diana