Παρίσι 2024 (Χάντμπολ Ανδρών): Πρόκριση-θρίλερ για τη Γερμανία, 35-34 τη Γαλλία

Η Γερμανία απέκλεισε την οικοδέσποινα των Ολυμπιακών Αγώνων του 2024, Γαλλία, και μετά την Ισπανία έγινε η δεύτερη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά χάντμπολ των Ανδρών.

Όπως η αναμέτρηση των Ισπανών με την Αίγυπτο, με την οποία άνοιξε η αυλαία των προκριματικών, έτσι και το δεύτερο παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, συναρπαστικό και κρίθηκε στην παράταση, με 35-34 για τη «Μάνσαφτ», μετά το ισόπαλο 29-29 στην κανονική διάρκεια.

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με διαφορά τριών τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο (17-14) αλλά η Γερμανία επανέκαμψε στο δεύτερο, όπου με επιμέρους σκορ 15-12 ισοφάρισε τον αγώνα και τον έστειλε στην παράταση, για να τον κερδίσει σκοράροντας έξι γκολ έναντι πέντε των «Μπλε».

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ρέναρ Ούσινς με 14 γκολ (σε 21 προσπάθειες), ενώ για τους Γάλλους ο Ντίκα Μεμ σκόραρε 10 (σε 15 σουτ).

Η Γερμανία θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τη Γερμανία για μια θέση στον τελικό της Κυριακής.