Παρίσι 2024: Χάλκινο μετάλλιο στο μεικτό διπλό τένις για τους Αλιασίμ και Νταμπρόφσκι

Ο Καναδός Φελίξ-Οζέρ Αλιασίμ και η συμπατριώτισσά του, Γκαμπριέλα Νταμπρόφσκι κατέκτησαν την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στον αγώνα του μικτού διπλού του τένις των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.

Στο «μικρό» τελικό επικράτησαν με 2-0 σετ του ολλανδικού διδύμου (6-3, 7-6) που αποτελούσαν η Ντέμι Σουρς και ο Γουέσλι Κούλχοφ.

Το δίδυμο από τον Καναδά κέρδισε τους τελευταίους δύο πόντους του τάι μπρέικ, παρότι είχαν προηγηθεί με 4-2 στο δεύτερο σετ. Σουρς και Κούλχοφ ανέτρεψαν το εις βάρος τους 40-15 στο 8ο game, έκαναν το μπρέικ και ισοφάρισαν σε 4-4.

Οι Καναδοί πήραν νωρίς προβάδισμα με 3-0 τάι μπρέικ, Σουρς και Κούλχοφ μείωσαν τη διαφορά στον πόντο, για να απαντήσει το δίδυμο από τον Καναδά με τέσσερις συνεχόμενους πόντους και να πάρει το νίκη που τους οδήγησε στο βάθρο.