ΠΑΟΚ 2-2: Έμεινε όρθιος στη Σουηδία και πάει για all-in πρόκρισης στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ είχε τις απαντήσεις του στα γκολ της Μάλμε, πήρε την ισοπαλία 2-2 και πλέον θέλει να κάνει το all in στη ρεβάνς της Τούμπας, ώστε να είναι εκείνος που θα πάρει την πρόκριση στα playoffs του Champions League.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε όρθιος στη μάχη του στη Σουηδία. Ο Δικέφαλος ήρθε ισόπαλος 2-2 με την Μάλμε στο πρώτο παιχνίδι για τον 3ο προκριματικό του Champions League και πλέον πάει για all in στη ρεβάνς της Τούμπας την επόμενη εβδομάδα.

Ο Γιάνσον στο 28ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 45′, ο Τάισον έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Νανάσι έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τους Σουηδούς στο 67′. Ο ΠΑΟΚ δεν το παράτησε και στο 75ο λεπτό πέτυχε εκ νέου την ισοφάριση.

Η ρεβάνς στην Τούμπα είναι προγραμματισμένη την Τρίτη 13 Αυγούστου στις 20:30. Θυμίζουμε πως ο Δικέφαλος, εάν προκριθεί, θα αντιμετωπίσει στα playoffs του Champions League, έναν εκ των Σπάρτα Πράγας – Στεάουα.

Το ματς

Η Μάλμε μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και ήδη στα πρώτα 14 δευτερόλεπτα είχε δοκάρι, έπειτα από κόντρα, με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά. Στο 2′ ο Νανάσι πάτησε στην περιοχή, έκανε το σουτ, με τον Κοτάρσκι να αποκρούει σωτήρια. Οι Σουηδοί συνέχιζαν να έχουν το πάνω χέρι και τον Γκούντχαϊμ στο 13′ να μην μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

Στο 28′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Εκτέλεση κόρνερ του Νανάσι από τα δεξιά, ο Πόντους Γιόνσον πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και πήρε την κεφαλιά, νικώντας τον Κοτάρσκι για το 1-0. Ο Δικέφαλος στη συνέχεια βελτίωσε την εικόνα του.

Αρχικά, διόρθωσε την αμυντική του εικόνα και δεν άφηνε τη Μάλμε να πατάει εύκολα στην περιοχή του. Στο 29′ ο Τόμας αστόχησε με προβολή από κοντά. Στο φινάλε του πρώτου μέρους έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ζίβκοβιτς βρήκε τον Σάστρε στα δεξιά.

Εκείνος έκανε το γύρισμα, η άμυνα των Σουηδών έστρωσε την μπάλα στον Τάισον, ο οποίος την έσπρωξε στα δίχτυα. Αρχικά, ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι του, θεωρώντας πως ο Σάστρε ήταν εκτεθειμένος. Το VAR διόρθωσε την απόφαση και το 1-1 στο πρώτο 45λεπτο ήταν γεγονός.

Η Μάλμε, όπως έκανε και στο πρώτο μέρος, μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 48′ ο Γιάνσον έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Δικέφαλος είχε ωστόσο την απάντησή του και τον Μπράντος Τόμας να αστοχεί από ευνοϊκή θέση στην περιοχή.

Στη συνέχεια το παιχνίδι πήρε “φωτιά”. Ο ΠΑΟΚ βρήκε δίχτυα, με τον Κωνσταντέλια να κλέβει και να μοιράζει στον Τόμας, ο οποίος βρήκε στόχο. Το γκολ δεν μέτρησε, ο βοηθός θεώρησε πως η μπάλα είχε βγει άουτ. Αμέσως μετά, στο 66′ ο Τελίν βγήκε τετ α τετ, με τον Κοτάρσκι να σώζει την κατάσταση.

Στο 67′ η Μάλμε πήρε ξανά το προβάδισμα. Ο Κρίστιανσεν εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, με τον Νανάσι να κάνει την κίνηση στο πρώτο δοκάρι και ανενόχλητος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Κοτάρσκι να μην μπορεί σε αυτή την περιοχή να απομακρύνει.

Ο ΠΑΟΚ δεν το έβαλε σε καμία περίπτωση κάτω και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 75ο λεπτό. Εκτέλεση κόρνερ του Ντεσπόντοβ, ο Κουλιεράκης πήρε την κεφαλιά προς το δεύτερο δοκάρι, με τον Μπάμπα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2. Οι Σουηδοί πάτησαν γκάζι, μετά την ισοφάριση που δέχθηκαν, ωστόσο η άμυνα του Δικεφάλου αντιδρούσε σωστή τις περισσότερες στιγμές.

Η Μάλμε είχε στρέψει πια την προσοχή της στην επίθεση και έτσι άφηνε κενά, τα οποία όμως δεν κατάφερε να αξιοποιήσει ο ΠΑΟΚ. Στο 90′ ο Μαντί Καμαρά έκανε ένα μακρινό σουτ που έφυγε άουτ. Οι γηπεδούχοι πίεσαν έως το τελευταίο σφύριγμα, όμως το ισόπαλο 2-2 δεν άλλαξε.

• ΜΑΛΜΕ: Ντάλιν, Στρίγκερ, Γιάνσον, Ζετερστρόμ, Μπουσανέγιο, Μπόλιν, Γιόνσεν, Πένια, Νανάσι, Τελάν, Μπότχαϊμ
  • ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβάμπ, Οζντόεφ, Ζίβκοβιτς, Κωσταντέλιας, Τάισον, Μπράντον.