Ολυμπιακός 1-0: Ήττα στο πρώτο φιλικό, ερυθρόλευκα χαμόγελα για την εικόνα των παικτών του Μεντιλίμπαρ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 1-0 από τον Άγιαξ ωστόσο άφησε πολύ καλή εικόνα στο πρώτο του καλοκαιρινό φιλικό προετοιμασίας, με τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ να βλέπει τους παίκτες του να έχουν ένα εξαιρετικό δεύτερο μέρος και να βγάζουν πολλές φάσεις.

Στο πρώτο του καλοκαιρινό φιλικό προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν, που ήταν και το πρώτο του ματς μετά από τη μαγική βραδιά της 29ης Μαΐου που τον βρήκε να πανηγυρίζει την κατάκτηση του Conference League στην “OPAP Arena”, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 1-0 από τον Άγιαξ στην Ολλανδία.

Σκόρερ του μοναδικού γκολ της αναμέτρησης ήταν ο Φορμπς στο 43ο λεπτό, με το αποτέλεσμα να είναι ωστόσο το τελευταίο στο οποίο θα πρέπει να εστιάσει κάποιος και αυτό γιατί οι ερυθρόλευκοι έδειξαν πολύ καλά στοιχεία δεδομένης της εποχής και έδωσαν υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Η απαίτηση του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ για πίεση ψηλά και γρήγορη ανάκτηση της μπάλας όταν αυτή χανόταν ικανοποιήθηκε σε μεγάλο βαθμό, με τους ερυθρόλευκους να εφαρμόζουν το συγκεκριμένο πλάνο σε άκρως ικανοποιητικό βαθμό στο πρώτο μέρος και στο δεύτερο να το συνδυάζουν με δημιουργία φάσεων.

Το ματς

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-3-3 στο πρώτο του φιλικό προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν. Κάτω από την εστία ο Πασχαλάκης, τετράδα στην άμυνα (από τα δεξιά προς τα αριστερά) οι Κοστίνια, Άμπι, Κουτσίδης και Αποστολόπουλος, οι Τσικίνιο, Μπακούλας και Ντόη στο χώρο του κέντρου και η τριπλά Μασούρας-Μπιελ-Κωστούλας στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που είχε την πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι και μάλιστα τον έφερε κοντά στο γκολ, με τον Κωστούλα να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Άγιαξ δεχόμενος κάθετη πάσα και να κάνει δυνατό σουτ με το δεξί, για να φύγει η μπάλα άουτ.

Η συνέχεια βρήκε τους παίκτες του Μεντιλίμπαρ να ακολουθούν απολύτως πιστά τις οδηγίες του Βάσκου προπονητή, πιέζοντας πολύ ψηλά τους Ολλανδούς και μή επιτρέποντάς τους να κυκλοφορήσουν καλά τη μπάλα, για να έρθει στο 15′ η πρώτη τελική του “Αίαντα”, με το σουτ του Φιτζ-Τζιμ να εξουδετερώνεται από τον Πασχαλάκη.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Μπάνελ βρήκε χώρο από τα δεξιά και έκανε την παράλληλη μπαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε μπροστά από τον Φορμπς που δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει από εκείνο το σημείο και μέχρι το 40ο λεπτό το ματς, βγάζοντας ένταση, κλείνοντας σωστά τους χώρους με αλληλοκαλύψεις και έχοντας σωστές αποστάσεις στις γραμμές του.

Ωστόσο, και ενώ το πρώτο μέρος όδευε προς την ισοπαλία βάσει της ισορροπίας που υπήρχε στο χορτάρι και της καλής εικόνας των ερυθρολεύκων, ο Άγιαξ πήρε με προβάδισμα στα αποδυτήρια σκοράροντας στο 43′: μετά από λάθος του Ντόη λίγο πιο πάνω από τη σέντρα, οι Ολλανδοί βγήκαν γρήγορα στην κόντρα και ο Φορμπς βρέθηκε απέναντι στον Πασχαλάκη, για να τον νικήσει με αριστερό διαγώνιο πλασέ (1-0).

Η έναρξη του δεύτερου μέρους βρήκε τον Μεντιλίμπαρ να κάνει έξι αλλαγές στην ενδεκάδα του, με τους Αναγνωστόπουλο, Ροντινέι, Ρέτσο, Ορτέγκα, Μουζακίτη και Ζέλσον Μάρτινς να αντικαθιστούν τους Πασχαλακη, Κοστίνια, Άμπι, Αποστολόπουλο, Ντόη και Κωστούλα.

Από τα πρώτα λεπτά οι ερυθρόλευκοι πήραν τα ηνία και άσκησαν πίεση στον αντίπαλό τους (με μεγάλο όπλο το πρέσινγκ) κυνηγώντας την ισοφάριση, την οποία άγγιξαν στο 50′: από εκπληκτική κάθετη μπαλιά του Μουζακίτη ο Μασούρας βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Άγιαξ και βρέθηκε τετ α τετ με τον Πασφίρ, με τον 40χρονο κίπερ του Αίαντα να αποκρούει σωτήρια με το δεξί πόδι σε κόρνερ.

Έξι λεπτά αργότερα η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουζακίτη βρήκε τον Πασφίρ σε ετοιμότητα ενώ στο 61′ ο σούπερ δραστήριος Ζέλσον Μαρτίνς έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Με τον Ολυμπιακό να έχει πλήρως τα ηνία της αναμέτρησης από το 46ο λεπτό και μετά, ο Μεντιλίμπαρ προχώρησε σε ακόμη δύο αλλαγές στο 68′ (Μπιανκόν και Παπακανέλλος τα νέα πρόσωπα), με τους ερυθρόλευκους να συνεχίζουν να πιέζουν και να έχουν στο 71′ νέα ευκαιρία, με το συρτό σουτ του Μαρτίνς που υποχρέωσε τον Πασφίρ σε δύσκολη επέμβαση.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο ρυθμός έπεσε αναπόφευκτα, λόγω κόπωσης των ποδοσφαιριστών, με τους ερυθρόλευκους να συνεχίζουν πάντως να έχουν καλύτερη εικόνα έναντι των αντιπάλων τους και να αγγίζουν το 1-1 στο 86′, με τη μπάλα να μην τους κάνει το χατίρι όταν από το κεφάλι του Γιάνσε βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Κάπως έτσι, το 1-0 υπέρ του Άγιαξ διατηρήθηκε ως το φινάλε, με τον Ολυμπιακό να αποχωρεί χαμένος όσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα αλλά κερδισμένος βάσει της εικόνας του, με τον Μεντιλίμπαρ να βλέπει τους περισσότερους παίκτες του να ανταποκρίνονται στα “θέλω του” και να βγάζουν μία πολύ καλή εικόνα συνοχής και ομαδικότητας στο χορτάρι.

• ΑΓΙΑΞ: Πάσφιρ, Ρεντ, Σούταλο (66′ Χλίνσον), Γιάνσε, Γουίνταλ (24′ Ταχίροβιτς), Χέντερσον (66′ Μέντιτς), Μπανέλ, Τέιλορ, Άκπομ, Φιτζ-Τζιμ (66′ Κάπλαν), Φορμπς
  • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης (46′ Αναγνωστόπουλος), Κοστίνια (46′ Ροντινέι), Κουτσίδης (68′ Μπιανκόν), Άμπι (46′ Ρέτσος), Αποστολόπουλος (46′ Ορτέγκα), Μπακούλας (84′ Κωστούλας), Ντόη (46′ Μουζακίτης), Τσικίνιο (81′ Ντόη), Μασούρας, Μπιέλ (68′ Παπακανέλλος), Κωστούλας (46′ Ζέλσον Μαρτίνς)