Sporades Tv News

Η ενημέρωση απο τις Βόρειες Σποράδες SporadesNew SporadesTv

Ολυμπιακοί Αγώνες, Βραζιλία – Γερμανία 73-86: Η ομάδα του Χέρμπερτ προκρίθηκε στην οκτάδα με ηγέτη τον Σρούντερ

Η Γερμανία επικράτησε της Βραζιλίας με 86-73, έκανε το 2/2 και προκρίθηκε μαζί με τη Γαλλία στην οκτάδα του τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων.

Η Γερμανία νίκησε τη Βραζιλία με 86-73, προκρίθηκε στην οκτάδα και πήρε μαζί της και τη Γαλλία στην επόμενη φάση του τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων.

Γερμανία και Γαλλία βρίσκονται στο 2-0 του Group B, ενώ Βραζιλία και Ιαπωνία στο 0-2. Με μία αγωνιστική να υπολείπεται, σημαίνει ότι Γερμανοί και οι Γάλλοι έχουν προκριθεί στα προημιτελικά.

Μεγάλο ματς για την ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ έκανε ο Ντένις Σρούντερ με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Γιάγκο Ντος Σάντος ξεχώρισε για τη Βραζιλία με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ο αγώνας

Από ένα δεκάλεπτο μοιράστηκαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος. Στην πρώτη περίοδο κυριάρχησε η Γερμανία (10-22), η οποία περιόρισε αισθητά την Βραζιλία, ενώ στην δεύτερη οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τους Βραζιλιάνους να βρίσκουν τη σύνδεσή τους με το καλάθι (30-18). Ημίχρονο στην ισοπαλία, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα στο 40-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Γερμανοί πάτησαν και πάλι το γκάζι, ενώ η Βραζιλία κόλλησε επιθετικά. Ο Ντένις Σρούντερ έμοιαζε ασταμάτητος στο σκοράρισμα, αποτελώντας τον ηγέτη της ομάδας του Χέρμπερτ, την ώρα που οι Βραζιλιάνοι έπαιρναν σκορ από τον Μπενίτε. Η Γερμανία μπήκε στην τέταρτη περίοδο με πλεονέκτημα εννέα πόντων (51-60).

Η ομάδα του Πέτροβιτς δεν είχε αντοχές για νέα αντεπίθεση και εκείνη του Χέρμπερτ πανηγύρισε τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Μπερμούντεζ, Σάλινς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-22, 40-40, 51-60, 73-86

Το SPORT24 στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024

Όλα τα νέα και ειδήσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι είναι εδώ! Δες αναλυτικά το Πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων και παρακολούθησε live την εξέλιξη των αθλημάτων και την κατάταξη των μεταλλίων στο Olympic Games
Matchcenter.

Κάνε εγγραφή στα push notifications του SPORT24, αλλά και στο Youtube κανάλι μας για να μαθαίνεις όλες τις εξελίξεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.