Ολυμπιακοί Αγώνες, Ισπανία – Ελλάδα 10-8: Λύγισε στα σημεία η γαλανόλευκη κόντρα στην πανίσχυρη ρόχα

Η Εθνική πόλο γυναικών πραγματοποίησε αρκετά καλή εμφάνιση αλλά δεν ήταν αρκετή για να της δώσει βαθμούς κόντρα στην Ισπανία, με την γαλανόλευκη να χάνει με 10-8 από την ρόχα στο δεύτερο παιχνίδι της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Μετά από τη βαριά ήττα στην πρεμιέρα απέναντι στις ΗΠΑ (στην επιστροφή της σε ολυμπιακό τουρνουά έπειτα από το 2008) η Εθνική πόλο γυναικών είχε μία πολύ δύσκολη αποστολή στο δεύτερο παιχνίδι της στο Παρίσι αφού έπρεπε να διεκδικήσει θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Ισπανία, εκ των φαβορί για την κατάκτηση κάποιου μεταλλίου.

Και έτσι έγινε, με τις παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου να παρουσιάζονται αισθητά βελτιωμένες από το πρώτο παιχνίδι τους και να κοιτάζουν στα μάτια τις αντιπάλους τους, ωστόσο ένα κενό διάστημα στο φινάλε του τρίτου οκταλέπτου και στην αρχή του τέταρτου έφερε την ήττα με 10-8 απέναντι στην ρόχα.

Αποτέλεσμα που βάζει την γαλανόλευκη με την πλάτη στον τοίχο, καθώς τα ματς με την Γαλλία και την Ιταλία που ακολουθούν είναι τελικοί, όπου απαιτούνται νίκες για να επιτευχθεί ο στόχος της πρόκρισης στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Το ματς

Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στον αγώνα και αδυνατούσαν να βρουν δίχτυα ακόμα και με παίκτρια παραπάνω, με την Νικόλ Ελευθεριάδου να σπάει ωστόσο το ρόδι με σουτ από την περιφέρεια, 3:50 πριν το φινάλε του πρώτου οκταλέπτου, και την Ξενάκη να γράφει το 2-0 με ωραίο γυριστό σουτ από τα δύο μέτρα. Ωστόσο οι γαλανόλευκες δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα αφού στα δύο τελευταία λεπτά δέχτηκαν δύο γκολ από την Φόρκα (το δεύτερο με πέναλτι) που έφερε το ματς σε ισορροπία.

Η συνέχεια βρήκε τόσο την Ισπανία όσο και την Εθνική μας ομάδα να παίζουν πιο απελευθερωμένα στην επίθεση και να έχουν καλύτερες επιλογές, με το θέαμα να είναι συναρπαστικό. Οι παίκτριες της ρόχα πήραν τρεις φορές το προβάδισμα όμως εκείνες της Αλεξίας Καμμένου δεν τις άφησαν ποτέ να αισθανθούν άνετα στο παιχνίδι αφού έδωσαν ισάριθμες απαντήσεις, για να χάσουν μάλιστα την ευκαιρία για το προσπέρασμα στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης περιόδου έχοντας δύο παίκτριες παραπάνω.

Η έναρξη του τρίτου οκταλέπτου έφερε ενθουσιασμό στην Ελλάδα με το γρήγορο γκολ της Βασιλικής Πλευρίτου (5-6), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τις Ισπανίδες να κάνουν αρχικά την ανατροπή (7-6) και κατόπιν να απαντούν δυναμικά στο γκολ της Μαργαρίτας Πλευρίτου (7-7), σκοράροντας δις και φτάνοντας στο 9-7 πριν οι δύο ομάδες μπουν στην τελική ευθεία.

Πρωταγωνίστρια για την ρόχα ήταν η Φόρκα με τέσσερα προσωπικά γκολ σε αυτό το διάστημα, με την Εθνική να μπλοκάρει επιθετικά τόσο στο τρίτο οκτάλεπτο όσο και στα πρώτα πέντε λεπτά του τέταρτου και να μένει μάλιστα τρία γκολ πίσω (10-7) πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Με 2:44 για το φινάλε η Βασιλική Πλευρίτου αναπτέρωσε τις ελπίδες της Εθνικής μειώνοντας σε 10-8 όμως στη συνέχεια οι έμπειρες Ισπανίδες κατάφεραν να διαχειριστούν άψογα το προβάδισμά τους και να κρατήσουν τη νίκη που τους επέτρεψε να πανηγυρίσουν την τρίτη νίκη τους στα ισάριθμα παιχνίδια που έχουν δώσει στο Παρίσι.

Στον αντίποδα, η γαλανόλευκη μετράει πλέον δύο ήττες και καλείται να επικρατήσει απέναντι σε Γαλλία και Ιταλία στα ματς που της απομένουν για την ολοκλήρωση του δευτέρου ομίλου, ώστε να κλείσει θέση στην προημιτελική φάση του τουρνουά.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-3, 4-2, 1-1

Το SPORT24 στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024

Όλα τα νέα και ειδήσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι είναι εδώ! Δες αναλυτικά το Πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων και παρακολούθησε live την εξέλιξη των αθλημάτων και την κατάταξη των μεταλλίων στο Olympic Games
Matchcenter.

Κάνε εγγραφή στα push notifications του SPORT24, αλλά και στο Youtube κανάλι μας για να μαθαίνεις όλες τις εξελίξεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.