Ολυμπιακοί Αγώνες, Ιαπωνία – Γαλλία 90-94: Ο Στραζέλ γλίτωσε τους οικοδεσπότες από το κάζο και οι μπλε έκαναν το 2/2 στην παράταση

Η Γαλλία τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Ιαπωνία, ωστόσο το τετράποντο του Στραζέλ 10″ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, έστειλε το ματς με την Ιαπωνία στην παράταση, όπου οι μπλε επικράτησαν με 94-90.

Η Γαλλία ίδρωσε αρκετά για να κάνει το 2/2 στο τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων, ωστόσο ο Στραζέλ τη γλίτωσε από το σοκ και οι μπλε επικράτησαν της Ιαπωνίας στην παράταση με 94-90.

Με την Ιαπωνία στο +4 (84-80), ο Στραζέλ ευστόχησε σε τρίποντο και φάουλ 10″ πριν το άκουσμα της κόρνας και οδήγησε το παιχνίδι στο επιπλέον πεντάλεπτο. Εκεί η ομάδα του Κολέ είχε τις απαιτούμενες λύσεις και πέτυχε μία νίκη με την οποία αγκαλιάζει την πρόκριση (με νίκη της Γερμανίας επί της Βραζιλίας προκρίνεται από σήμερα στην επόμενη φάση).

Στους 17 (4/7 τρίποντα) πόντους σταμάτησε ο Στραζέλ, 18 πόντοι και 11 ριμπάουντ από τον Βικτόρ Γουμπενιαμά. Μεγάλο ματς από τον Καβαμούρα με 29 πόντους (6/15 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Ρούι Χατσιμούρα αποβλήθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, έχοντας σημειώσει 24 πόντους.

Ο αγώνας

Άκρως παραγωγικό ήταν το πρώτο μέρος για τις δύο ομάδες, με την Ιαπωνία να ακολουθεί τον ρυθμό των Γάλλων και μένει κοντά στο σκορ στην ανάπαυλα, όπου η ομάδα του Κολέ προηγήθηκε με πέντε πόντους (44-49). Ο Φουρνιέ σκόραρε 11 πόντους στο πρώτο μέρος, μοιράζοντας παράλληλα 6 ασίστ, ενώ ο Γουεμπανιαμά σημείωσε 10 πόντους, κατέβασε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ. Ο Χατσιμούρα οδήγησε την Ιαπωνία στο πρώτο 20λεπτο με 14 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ιαπωνία μπήκε δυνατά και με ένα επιμέρους 11-2, πέρασε μπροστά στο σκορ (55-51), προσθέτοντας πίεση στους Γάλλους. Η αγωνία συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με το παιχνίδι να είναι ιδιαίτερα αμφίρροπο. Ο Χατσιμούρα των 24 πόντων αποβλήθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο η ομάδα του συνέχισε να είναι ανταγωνιστική μέχρι το φινάλε.

Το καλάθι του Χόκινσον έβαλε την Ιαπωνία στο +3 (80-77), ωστόσο ο Φουρνιέ απάντησε με τρίποντο στα 50″ πριν το τέλος. Δύο εύστοχα ζευγάρια βολών του Καβαμούρα έστειλαν την Ιαπωνία στο +4, ωστόσο ο Στραζέλ απάντησε με τρίποντο και φάουλ και ισοφάρισε 10″ για το άκουσμα της κόρνας (84-84). Ο Καβαμούρα πήρε το τελευταίο σουτ της κανονικής διάρκειας, ωστόσο αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι Γάλλοι είχαν την εμπειρία και τις απαραίτητες λύσεις, προκειμένου να πάρουν τη νίκη και να κάνουν το 2/2.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάλλιο, Λίζκα, Μπερνς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-32, 44-49, 64-69, 84-84, 90-94 (παρ.)

ΙΑΠΩΝΙΑ (Χοβάσε): Τογκάσι 3, Γιάκομπς, Καβαμούρα 29 (6/15 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χιετζίμα 7 (1/3 τρίποντα), Τάουες, Χατσιμούρα 24 (3/5 τρίποντα), Γ. Γουατανάμπε 5 (8 ριμπάουντ), Μπάμπα, Χόκινσον 16 (4/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τομινάγκα, Χ. Γουατανάμπε 4, Γιόσι 2.

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Ντιλικινά 3 (1/2 τρίποντα), Μπατούμ 5 (1/2 τρίποντα), Αλμπισί, Γιαμπουσέλε 3 (3/6 τρίποντα), Κορντινιέ 5 (1/2 τρίποντα), Φουρνιέ 14 (2/9 τρίποντα), Ντε Κολό 4, Λεσόρ 6 (2 ριμπάουντ), Γκομπέρ 7 (15 ριμπάουντ), Γουεμπανιαμά 18 (3/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Στραζέλ 17 (4/7 τρίποντα), Κουλιμπαλί 2 (3 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ιαπωνίας: 15/38 δίποντα, 16/37 τρίποντα, 12/14 βολές, 41 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Γαλλίας: 19/43 δίποντα, 15/37 τρίποντα, 11/17 βολές, 49 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 12 λάθη, 7 κλεψίματα, 6 τάπες.

Η βαθμολογία του Group B

1. Γαλλία 2-0 (+16)
  2. Γερμανία 1-0 (+20)
  3. Ιαπωνία 0-2 (-24)
  4. Βραζιλία 0-1 (-12)

Το SPORT24 στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024

Όλα τα νέα και ειδήσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι είναι εδώ! Δες αναλυτικά το Πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων και παρακολούθησε live την εξέλιξη των αθλημάτων και την κατάταξη των μεταλλίων στο Olympic Games
Matchcenter.

Κάνε εγγραφή στα push notifications του SPORT24, αλλά και στο Youtube κανάλι μας για να μαθαίνεις όλες τις εξελίξεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.