Όλα έτοιμα για την Τελετή Λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων

Στις 22:00 (ΕΡΤ1, ΕΡΤ3) θα αρχίσει η Τελετή Λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού, με την οποία θα πέσει η αυλαία της διοργάνωσης, που μονοπώλησε το ενδιαφέρον των φίλων του παγκόσμιου αθλητισμού τις τελευταίες δύο εβδομάδες.

Η Τελετή Λήξης θα διεξαχθεί αυτή τη φορά στο «Stade de France», με την Ελλάδα, που κατέκτησε 8 μετάλλια στην «Πόλη του Φωτός», να μπαίνει σε αυτήν, έχοντας ως επικεφαλής τον Εμμανουήλ Καραλή και την Ευαγγελία Πλατανιώτη, οι οποίοι επιλέχθηκαν να είναι σημαιοφόροι της χώρας μας στην αποψινή βραδιά.

Οι Γάλλοι υπόσχονται μία λαμπρή εκδήλωση, με πολλές εκπλήξεις και μοναδικές συγκινήσεις για να αποχαιρετήσουν τη διοργάνωση, που φιλοξένησαν και στην οποία έλαβαν συνολικά μέρος 10.672 αθλητές σε 32 αθλήματα και 329 διαφορετικά αγωνίσματα.

Η βραδιά θα ξεκινήσει με την τελετή «επιστροφής» των αθλητών στο στάδιο και στη συνέχεια θα υπάρχει ένα σόου διάρκειας 40 λεπτών που «σκηνοθέτησε» ο Τομά Ζολί  με μουσική κυρίως με τους Air και Phoenix.

Στη συνέχεια θα γίνουν ομιλίες και η παράδοση στο Λος Άντζελες, την πόλη που θα φιλοξενήσει τους επόμενους Θερινούς Αγώνες το 2028, με «έναν ύμνο που συνδέει τη Γαλλία και τις Ηνωμένες Πολιτείες», όπως δήλωσε στο γαλλικό πρακτορείο ειδήσεων (AFP) ο Ζολί , ενώ θα ολοκληρωθεί με ένα «συγκινητικό φινάλε» γύρω στις 00:30.

Πρωταγωνιστικό ρόλο στην Τελετή Λήξης, στην οποία θα εμφανιστούν πάνω από 100 performers, ακροβάτες, χορευτές και καλλιτέχνες τσίρκου θα έχει ο Τομ Κρουζ, ο οποίος όπως αναφέρουν ξένα δημοσιεύματα θα κάνει ελεύθερη πτώση με αλεξίπτωτο στο Hollywood Sign.

Ο star του Hollywood θα βοηθήσει στην παράδοση της Ολυμπιακής σημαίας στην επόμενη διοργανώτρια πόλη, το Λος Άντζελες.

Ένα άλλο αποκορύφωμα θα είναι το σβήσιμο της Φλόγας στον Ολυμπιακό βωμό.

Σύμφωνα με τον σχεδιαστή του προγράμματος, Τομά Ζολί, ο οποίος ήταν καλλιτεχνικός διευθυντής στην αμφιλεγόμενη Tελετής Έναρξης, η θεματολογία της τελετής θα είναι τα ρεκόρ, εξ’ου και η ονομασία της «Records».

Στο μουσικό κομμάτι της βραδιάς, σύμφωνα με δημοσιεύματα, θα πρωταγωνιστήσουν οι Red Hot Chili Peppers, Μπίλις Ελις και Snoop Dogg, πραγματοποιώντας ένα μοναδικό σόου.

Με οκτώ μετάλλια αποχαιρετά το Παρίσι η Ελλάδα

Με οκτώ μετάλλια (ένα χρυσό, ένα ασημένιο και έξι χάλκινα), αποχαιρετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού η Ελλάδα, η οποία ισοφάρισε τη συγκομιδή της διοργάνωσης που έγινε στην Ατλάντα το 1996 (τότε βέβαια τα μισά μετάλλια ήταν χρυσά). Μάλιστα στην «Πόλη του Φωτός» κατακτήσαμε τα διπλά μετάλλια σε σχέση με το Τόκιο (4).

Αναλυτικά όλα τα μετάλλια της χώρας μας στη διοργάνωση

Το πρώτο χρονικά μετάλλιο ήρθε από τον Θοδωρή Τσελίδη στα -90 κιλά του τζούντο και ήταν χάλκινο.

Ο Απόστολος Χρήστου στα 200μ. ύπτιο των ανδρών της κολύμβησης πήρε το ασημένιο.

Παράλληλα, από την κωπηλασία ήρθαν ακόμα δύο χάλκινα. Οι Παπακωνσταντίνου-Γκαϊδατζής και οι Φίτσιου-Κοντού πήραν την τρίτη θέση στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών και γυναικών, αντίστοιχα.

Ακολούθησε ο Λευτέρης Πετρούνιας, ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους κρίκους.

Το βράδυ της Δευτέρας 5 Αυγούστου, ο Εμμανουήλ Καραλής πανηγύρισε το πρώτο του ολυμπιακό μετάλλιο (χάλκινο), καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στον τελικό του άλματος επί κοντώ.

Μία ημέρα αργότερα την Τρίτη 6 Αυγούστου ήρθε και το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα από τον συνήθη ύποπτο, Μίλτο Τεντόγλου, ο οποίος κατάφερε να καταλάβει την πρώτη θέση στον τελικό του μήκους, όπως είχε κάνει και το 2021 στο Τόκιο.

Την Παρασκευή (9/8) ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ χάρισε στη χώρα μας το 8ο μετάλλιό της (χάλκινης απόχρωσης), καθώς στον τελικό των ρεπεσάζ νίκησε με 5-4 τον Μάιλς Ναζέμ Αμινέ από το Σαν Μαρίνο.