ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

09.08.2024 | 20:36

Ολυμπιακοί Αγώνες: Οι ΗΠΑ επικράτησαν εμφατικά της Αυστραλίας και προκρίθηκαν στον τελικό του τουρνουά μπάσκετ γυναικών

FIBA.BASKETBALL

Οι ΗΠΑ προκρίθηκαν με άνεση στον τελικό του τουρνουά μπάσκετ γυναικών, καθώς επικράτησαν της Αυστραλίας στον ημιτελικό με 85-64.

Οι ΗΠΑ πήραν μία άνετη πρόκριση στον τελικό του τουρνουά μπάσκετ γυναικών των Ολυμπιακών Αγώνων, καθώς επιβλήθηκαν της Αυστραλίας στον ημιτελικό με 85-64. Στον τελικό θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Γαλλία – Βέλγιο (9/8, 22:00).

Οι Αμερικανίδες επέβαλαν τον ρυθμό τους από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και δεν αντιμετώπισαν μεγάλα προβλήματα, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη.

Η Στιούαρτ ήταν η πρώτη σκόρερ των ΗΠΑ με 16 πόντους, ενώ η Γιανγκ ακολούθησε με 14. Στα πρόθυρα του νταμπλ-νταμπλ η Γουίλσον με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 45-27, 66-40, 85-64

Το SPORT24 στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024

Όλα τα νέα και ειδήσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι είναι εδώ! Δες αναλυτικά το Πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων και παρακολούθησε live την εξέλιξη των αθλημάτων και την κατάταξη των μεταλλίων στο Olympic Games
Matchcenter.

Κάνε εγγραφή στα push notifications του SPORT24, αλλά και στο Youtube κανάλι μας για να μαθαίνεις όλες τις εξελίξεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.