Ο ΟΦΗ πήρε τρίποντο – ανάσα, ξεσπώντας στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Οι Κρητικοί επικράτησαν 3-1 του Βόλου, με τους Φούντα (11′) και Σενγκέλια (50′) να πετυχαίνουν γκολ στο ντεμπούτο τους. Ο Γιουνγκ (60′) σκόραρε επίσης, μείωσε ο Μεντιέτα στο 82′.

Ο ΟΦΗ πήρε το διπλό και με εμφατικό τρόπο στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Οι Κρητικοί επικράτησαν 3-1 του Βόλου και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην 3η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Ο Ταξιάρχης Φούντας άνοιξε το σκορ με υπέροχο πλασέ στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας γκολ στο ντεμπούτο του. Ο Σενγκέλια τον… ζήλεψε και στο 50′ πέτυχε επίσης το πρώτο του γκολ στην πρώτη του συμμετοχή με τους Κρητικούς.

Σε μία ωραία αντεπίθεση ο Γιουνγκ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 60ο λεπτό. Ο Μεντιέτα μείωσε για τους Θεσσαλούς στο 82ο λεπτό.

Στην βαθμολογία, ο ΟΦΗ έφτασε τους τέσσερις βαθμούς και πηγαίνει με ηρεμία στη διακοπή για τις εθνικές ομάδες. Ο Βόλος παρέμεινε στους τρεις βαθμούς, με μία νίκη και δύο ήττες.

Το ματς

Το παιχνίδι εκκίνησε με δύο τελικές εκτός περιοχής από Κόμπα (4′) και Άλτμαν (8′), χωρίς να απειληθεί ο Χριστογεώργος. Ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στην πρώτη και μοναδική του τελική στο πρώτο μέρος. Μάλιστα, ο Ταξιάρχης Φούντας κατάφερε να πετύχει γκολ στο ντεμπούτο του με τα ασπρόμαυρα.

Βόλος - ΟΦΗ 1-3: Ξέσπασαν οι Κρητικοί στο Πανθεσσαλικό, έλαμψαν με γκολ Φούντας και Σενγκέλια στο ντεμπούτο τους

Ο Μπαΐνοβιτς τροφοδότησε τον Φούντα και εκείνος με εξαιρετικό πλασέ εκτός περιοχής νίκησε τον Σιαμπάνη για το 1-0 του ΟΦΗ. Ο Βόλος είχε την κατοχή στο υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο οι Κρητικοί ήταν καλά οργανωμένοι στα μετόπισθεν και δεν άφηναν τους γηπεδούχους να γίνουν απειλητικοί.

Ο Βόλος θέλησε να μπει δυνατά στο δεύτερο μέρος, ωστόσο ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που διπλασίασε τα τέρματά του στο 50′. Ο Χατζηθεοδωρίδης έχει κάνει εξαιρετική κίνηση από τα αριστερά, τροφοδότησε τον Σενγκέλια, ο οποίος δεν έκανε καλή πρώτη επαφή, αλλά κατάφερε να κάνει το σουτ στα όρια της περιοχής, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο γκολ. Ο Φούντας έδωσε στον Νους στα αριστερά και εκείνος με τη μία τροφοδότησε τον Γιουνγκ, ο οποίος με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0. Οι Κρητικοί από εκεί και πέρα είχαν ανεβασμένη αυτοπεποίθηση.

Ο ΟΦΗ διαχειριζόταν το προβάδισμά του, με τους παίκτες των φιλοξενούμενων να βγάζουν ωραίους συνδυασμούς ανά στιγμές. Ο Βόλος προσπάθησε να φανεί επικίνδυνος και στο 82ο λεπτό μείωσε. Ο Μεντιέτα ντρίμπλαρε ωραία, πάτησε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το σουτ, αιφνιδίασε τον Χριστογεώργο και έκανε το 3-1.

Μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού δεν υπήρξε κάποια αλλαγή στο σκορ, με τον ΟΦΗ να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο τρίποντο στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

• ΒΟΛΟΣ: Σιαμπάνης, Μύγας (58′ Ταχάτος), Μίλετιτς, Καλογερόπουλος, Κορρέα (77′ Κόντε), Φερράρι, Κόμπα (67′ Ασεχνούν), Γκλάβτσιτς, Άλτμαν, Βιγιαφάνιες (5’6 Ντε Καμπς), Κόσζτα (46′ Μεντιέτα)
  • ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Γκονζάλες (81′ Μαρινάκης), Λαμπρόπουλος, Χριστόπουλος, Χατζηθεοδωρίδης, Μπάκιτς (53′ Γκαγέγος), Μπαΐνοβιτς, Φούντας (61′ Καραχάλιος), Σενγκέλια (81′ Θεοδοσουλάκης), Νους (80′ Ριέρα), Γιουνγκ