Ο Πινέδα έπαιξε ως αλλαγή στη φιλική ήττα του Μεξικού από τη Βραζιλία

09.06.2024 | 08:59

SUPERLEAGUE 2023-2024 /  -  (  / EUROKINISSI)
SUPERLEAGUE 2023-2024 / – ( / EUROKINISSI)
ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI

Με τον Πινέδα να αγωνίζεται για περίπου μισή ώρα, το Μεξικό ηττήθηκε με 3-2 από τη Βραζιλία σε φιλική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο Kyle Field του Τέξας.

Σε φιλική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο Τέξας των ΗΠΑ, εν όψει του Copa America 2024, η Βραζιλία κέρδισε με 3-2 το Μεξικό. Ο Ορμπελίν Πινέδα δεν ξεκίνησε βασικός, ωστόσο πέρασε ως αλλαγή στο γήπεδο, στο 61ο λεπτό, στη θέση του Κάρλος Αλμπέρτο Ροντρίγκες.

Με την είσοδο του άσου της ΑΕΚ, το Μεξικό βελτιώθηκε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, χάρη σε γκολ των Κινιόνες στο 73′ και Μαρτίνες στο 92′. Προηγουμένως, η Βραζιλία είχε προηγηθεί με τα τέρματα των Αντρέας Περέιρα στο 5′ και Μαρτινέλι στο 54′. Τελικά, η φιλική νίκη πήγε στη Σελεσάο, με τον 17χρονο Έντρικ, να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.