Ο Πανιώνιος επέστρεψε με ανατροπή στα μεγάλα σαλόνια

Στο Παλαιό Φάληρο ο Πανιώνιος φιλοξένησε τον Κολοσσό Ρόδου για την πρώτη αγωνιστική της Greek Basket League, καθώς οι “κυανέρυθροι” επέστρεψαν στην πρώτη κατηγορία μετά από χρόνια απουσίας. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία της αναμέτρησης, καθώς είχαν πολλές επιθετικές επιλογές από τον Γκάουντλοκ και τον Ντανουσεβίτσιους, με τον Πανιώνιο να μειώνει το σκορ σε 20-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Λυκογιάνη δεν ανέβασε τον ρυθμό του σε συνδυασμό με την αστοχία που είχαν οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να μειώσουν την διαφορά, με την ομάδα των Δωδεκανήσων να φτάνει και σε διψήφια νούμερα. Το σκορ του ημιχρόνου έκλεισε με την διαφορά στο +12 και το 25-37, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Σιγάλα είχε περιορίσει αρκετά στο δημιουργικό κομμάτι τους “κυανέρυθρους”.

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν για τον Πανιώνιο, έχοντας μια τριπλέτα που άλλαξε το σενάριο της αναμέτρησης. Οι Ενκόκο, Σμιθ και Γούλριτζ πέτυχαν συνολικά 32 πόντους για να φέρουν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα και το -4 των γηπεδούχων (47-51).

Στην τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος έκανε την ανατροπή, πετυχαίνοντας μια ιστορική νίκη καθώς επέστρεψε μετά από εννέα χρόνια στην μεγάλη κατηγορία. Το τελικό σκορ υπέρ του συλλόγου της Νέας Σμύρνης (67-65) έβγαλε διακριθέντα τον Ενκοκό, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-37, 47-51, 67-65

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Σμιθ, Γούλριτζ, Μιλεντίγιεβιτς, Τσαλμπούρης, Κακλαμανάκης, Ντέιβις, Σαλούστρος, Μπράουν, Κάναντι, Νόκο, Δημηττακόπουλος, Γκίκας

Κολοσσός Ρόδου (Σιγάλας):  Γκάουντλοκ, Ορτίθ, Νέλσον, Σλαφτσάκης, Κολοβέρος, Οκόρο, Πετρόπουλος, Χατζηνικόλας, Κουρουπάκης, Περάντες, Γιακάι, Ντανουσεβίτσιους.//ΓΡ