Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και διέλυσε τον Πρωτέα Βούλας με 83-48, κάνοντας το 1-0 στην ημιτελική σειρά των playoffs της Α1 Γυναικών.
Ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητάς του απέναντι στον Πρωτά Βούλας, τον οποίο συνέτριψε με 83-48 και έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών για τα playoffs της Α1 Γυναικών.
Κορυφαία του αγώνα ήταν η Ελεάννα Χριστινάκη με 21 πόντους (7/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα), κατέβασε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ. Ακολούθησε η Αγγελική Νικολοπούλου με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ.
Πρώτη σκόρερ του Πρωτέα Βούλας ήταν η Μπραϊάνα Τζορτζ με 15 πόντους, με τη Χριστίνα Αναστασοπούλου να ακολουθεί με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-10, 35-21, 63-32, 83-48
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Γουίλιαμς 6 (3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κυριακούδη 2, Σπυριδοπούλου 9 (8 ριμπάουντ), Σύρρα 7 (3 ριμπάουντ), Καμπισιούλη, Νικολοπούλου 13 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Καρλάφτη 3, Δίελα 2, Βίτολα 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χριστινάκη 21 (2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κολλάτου 6 (7 ριμπάουντ), Τόμπιν 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Δεσποτάκης): Σάντερς 4, Μόρχαους 2, Σταμάτη, Πολυμένη 6, Ζουρνή, Σακελλαρίου 3, Χατζηγιακουμή 2, Αλεξία 6, Αναστασοπούλου 10 (6 ριμπάουντ), Τζορτζ 15 (7 ριμπάουντ), Τζανετάτου
More Stories
Χαμός και στην Καρδίτσα για τα ευρωπαϊκά τρόπαια
Ορίστηκε ο διαιτητής για το πρώτο ματς της Ένωσης, στον 2ο προκριματικό του Conference League
Φαβορί για την απόκτηση του Όλμο οι ροχιμπλάνκος σύμφωνα με την Bild