Ο καιρός θα παραμείνει σχεδόν αίθριος με κάποιες αραιές νεφώσεις σήμερα αλλά και τις επόμενες ημέρες, με θερμοκρασίες πάνω από τα κανονικά σύμφωνα με το μετεωρολόγο της ΕΡΤ Παναγιώτη Γιαννόπουλο. Οι υψηλές θερμοκρασίες θα παραμείνουν για ημέρες και όλη την νέα εβδομάδα. Οι πιο ζεστές ημέρες θα είναι η Δευτέρα και η Τρίτη το θερμόμετρο τότε θα φτάσει τους 26 με 28οC. Tο Σαββατοκύριακο η θερμοκρασία στην Αθήνα θα είναι στους 24 και τους 25 βαθμούς.
Oι άνεμοι ασθενείς, θα ευνοήσουν το σχηματισμό τοπικών ομιχλών, περισσότερες θα είναι αυτές στο Αιγαίο. Δεν προβλέπονται βροχές μέχρι τουλάχιστον την επόμενη Κυριακή.
Μεταφορά σκόνης, όχι όμως στα χθεσινά επίπεδα θα συμβεί την Κυριακή και την Δευτέρα. H σκόνη σήμερα που από την Αφρική θα κατευθυνθεί στην Ιταλία, τις επόμενες ημέρες θα φτάσει στην Πολωνία.
Παναγιώτης Γιαννόπουλος Φυσικός Μετεωρολόγος ΜSc. FRMetS
More Stories
Πυροσβεστική: 30 αγροτοδασικές πυρκαγιές το τελευταίο 24ωρο σε όλη την χώρα
Χρήστος Στυλιανίδης από Σάμο: «Είμαστε οι άγρυπνοι φύλακες του Αιγαίου και σώζουμε ζωές»
ΔΥΠΑ: Αναρτήθηκαν οι προσωρινοί πίνακες αποτελεσμάτων για την πρόσληψη 60 εργασιακών συμβούλων