Επεισοδιακή καταδίωξη σημειώθηκε τα ξημερώματα της Τετάρτης στη Νέα Σμύρνη με πρωταγωνιστές δύο ανήλικους, μόλις 16 ετών.
Αστυνομικοί της ομάδας ΔΙΑΣ, οι οποίοι εκτελούσαν εποχούμενη περιπολία στην περιοχή, εντόπισαν του δύο ανήλικους πάνω σε μία μοτοσυκλέτα, τους έκριναν ύποπτους και επιχείρησαν να τους ελέγξουν. Ο οδηγός της μοτοσυκλέτας όχι μόνο δεν υπάκουσε στο σήμα των αστυνομικών αλλά ανέπτυξε ταχύτητα και επιχείρησε να διαφύγει.
Ακολούθησε καταδίωξη στους δρόμους της περιοχής, ενώ οι ανήλικοι παραβίασαν και πολλούς ερυθρούς σηματοδότες στην προσπάθειά τους να διαφύγουν. Φτάνοντας σε ένα σημείο που πίστεψαν ότι είχαν ξεφύγει από το αστυνομικούς, παράτησαν τη μοτοσυκλέτα και επιχείρησαν να ξεφύγουν με τα πόδια, αλλά τελικά εντοπίστηκαν και συνελήφθησαν από τους άνδρες της ΔΙΑΣ και πλέον το λόγο έχει δικαιοσύνη.
Μάλιστα, διαπιστώθηκε ότι η μοτοσυκλέτα που οδηγούσαν ήταν κλεμμένη, οπότε θα σχηματιστεί δικογραφία και για αυτό.
Ρεπορτάζ: Κώστας Παπαδόπουλος
More Stories
Χρ. Τριαντόπουλος στη Βουλή: Το σχήμα της προσωρινής στέγασης μετά από φυσική καταστροφή εξελίσσεται και βελτιώνεται συνεχώς
Κ. Μητσοτάκης στην ΠτΔ για λειψυδρία: Θα χρειαστούν πιο δομικές παρεμβάσεις, διαρθρωτικού χαρακτήρα – Σύντομα εξαγγελίες
B. Κεχαγιά: Η κυβέρνηση «να πάρει θέση και να διαψεύσει τα δημοσιεύματα του τουρκικού Τύπου»