Με τον Ντομάντας Σαμπόνις να έχει μία… τερατώδη βραδιά κάτω από τα καλάθια, οι Κινγκς επικράτησαν εύκολα με 109-95 τους Κλίπερς, φτάνοντας ακόμα και στο +26. Στα ρηχά ο Σάσα Βεζένκοβ στον χρόνο που έμεινε στο παρκέ.
Οι Κινγκς συνεχίζουν και παλεύουν ώστε να προλάβουν την 6η θέση της Δύσης. Αυτή η μαχητική τους φύση φάνηκε και κόντρα στους – χωρίς Κουάι Λέοναρντ – Κλίπερς, τους οποίους νίκησαν πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ με 109-95 και παρέμειναν στην 8η θέση της Δύσης, με ελπίδες ακόμα και για την 6η.
Ο Ντομάντας Σαμπόνις με 22 πόντους, 20 ριμπάουντ και 9 ασίστ έδειξε τον δρόμο στους – χωρίς Χέρτερ και Μονκ – Κινγκς, με τον ΝτιΆρον Φοξ να προσθέτει 20 πόντους (αλλά 6/20 σουτ) και τον Κίγκαν Μάρεϊ 19 πόντους. ο Σάσα Βεζένκοβ ήρθε από τον πάγκο και είχε 2 πόντους σε 10 λεπτά συμμετοχής.
Για τους Κλίπερς, που παρά την ήττα τους παρέμειναν στην 4η θέση της Δύσης, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε 20 πόντους, ο Πολ Τζορτζ 18 πόντους και ο Νόρμαν Πάουελ 17 πόντους.
Ο απολογισμός του Σάσα Βεζένκοβ
Στο δεύτερο παιχνίδι του μετά την επιστροφή από τον τραυματισμό του, ο Σάσα Βεζένκοβ δεν μπόρεσε να ξεχωρίσει, ωστόσο το βασικό είναι ότι εντάχθηκε άμεσα στο ροτέισον και μπορεί να ελπίζει σε καλύτερες μέρες.
Ο Βούλγαρος φόργουορντ ξεκίνησε στην πεντάδα των Κινγκς στην δεύτερη περίοδο και ξεκίνησε με ένα προσωπικό φάουλ και ένα αμυντικό ριμπάουντ στα πρώτα 2 λεπτά του στο παρκέ. Ακολούθως κέρδισε ένα φάουλ από τον Ντάνιελ Τάις με με 2 βολές έκανε το σκορ 33-24, πριν περάσει στον πάγκο για χάρη του Κρις Ντουάρτε στα μέσα της δεύτερης περιόδου.
Ο Βεζένκοβ πάτησε ξανά παρκέ στην τέταρτη περίοδο – όπου πάλι ξεκίνησε στη πεντάδα – όπου πρόλαβε να αστοχήσει σε ένα τρίποντο και να κάνει ένα κλέψιμο πριν περάσει ξανά στον πάγκο για χάρη του Κίγκαν Μάρεϊ.
- 2 πόντοι
- 0/1 τρίποντο
- 2/2 βολές
- 1 ριμπάουντ
- 1 κλέψιμο
- 1 φάουλ
- +2 στο +/-
- σε 09:35
ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 56-51, 91-70, 109-95
ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ (Μάικ Μπράουν): Σαμπόνις 22 (20 ριμπάουντ), Μπαρνς 6 (2/5 τρίποντα), Μάρεϊ 19 (2/7 τρίποντα), Φοξ 20 (1/7 τρίποντα), Έλις 3, Λάιλς 15 (3/8 τρίποντα), Βεζένκοβ 2, Σλόσον, Έντουαρντς, Λεν 4, Μίτσελ 14 (4/7 τρίποντα), Ντουάρτε 2, Μ. Τζόουνς, Κ. Τζόουνς 2
Λ.Α ΚΛΙΠΕΡΣ (Τάιρον Λου): Τζορτζ 18 (2), Ζούμπατς 10 (11 ριμπάουντ), Χάρντεν 6 (1/5 τρίποντα), Μαν 7, Πάουελ 17 (3), Τάις 3 (1), Γουέστμπρουκ 20 (2), Χάιλαντ 2, Κόφι 3 (1), Μπόστον 9 (1), Μπράουν
More Stories
Ο Μόντριτς ανανεώσε μέχρι το 2025 με τους μερένγκες
Τη Δευτέρα 22 Ιουλίου ξεκινάει η διάθεση των εισιτηρίων διαρκείας για τη σεζόν 2024/25
Ενίσχυση στα μετόπισθεν με την απόκτηση της Αναστασίας Γκάτσου