30 Σεπτεμβρίου 2024

Μόντσα 2-0: Καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο και ανέβηκαν στην κορυφή οι παρτενοπέι

SERIE A

30.09.2024 | 00:51

Ο Πολιτάνο με τη φανέλα της Νάπολι
© 2024 GREGORIO BORGIA / AP IMAGES

Στην κορυφή της Serie A ανέβηκε η Νάπολι, η οποία επικράτησε με 2-0 της Μόντσα με τα γκολ των Πολιτάνο και Κβαρατσκέλια στο πρώτο ημίχρονο.

Η Νάπολι νίκησε 2-0 τη Μόντσα για την 6η αγωνιστική της Serie A και φιγουράρει μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Τον δρόμο για τους παρτενοπέι άνοιξε στο 22′ ο Πολιτάνο και ο Κβαρατσκέλια διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 33ο λεπτό. Έτσι η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ανέβηκε στους 13 βαθμούς και στην κορυφή της κατάταξης ενώ η Μόντσα παραμένει στην προτελευταία θέση με 3 βαθμούς.

Νωρίτερα, Έμπολι και Φιορεντίνα έμειναν στο 0-0 ενώ η Ρόμα επικράτησε 2-1 με ανατροπή της Βενέτσια. Ο Πογιάνπαλο είχε ανοίξει το σκορ στο 44′ για τους φιλοξενούμενους όμως ο Κριστάντε (74′) και ο Πισίλι (83′) έφεραν τούμπα το ματς και χάρισαν τη νίκη στους τζιαλορόσι.

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε η Κόμο για να κάμψει την αντίσταση της Βερόνα, την οποία και νίκησε με 3-2 χάρη στα γκολ των Κουτρόνε (43′, 72′) και Μπελότι (89′). Ο Λάζοβιτς είχε ισοφαρίσει προσωρινά με πέναλτι στο 53′ ενώ ο Λαμπούρ μείωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τέλος, μεγάλο διπλό στην έδρα της Τορίνο πανηγύρισε η Λάτσιο με 2-3. Γκεντουζί (8′) και Ντιά (60′) έδωσαν το προβάδισμα στους λατσιάλι πριν μειώσει ο Άνταμς στο 67′. Ο Νοσλίν σφράγισε τη νίκη στο 89′ για τους φιλοξενούμενους ενώ ο Κόκο διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 90’+2′.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

• Μίλαν – Λέτσε 3-0 (38′ Μοράτα, 41′ Ερναντέζ, 43′ Πούλισικ)
  • Ουντινέζε – Ίντερ 2-3 (35′ Καμπασέλε, 83′ Λούκα / 1′ Φρατέζι, 45+3′ 47′ Μαρτίνες)
  • Τζένοα – Γιουβέντους 0-3 (48′ πεν. 55′ Βλάχοβιτς, 89′ Κονσεϊσάο)
  • Μπολόνια – Αταλάντα 1-1 (46′ Κάστρο / 90′ Σάμαρτζιτς)
  • Τορίνο – Λάτσιο 2-3 (67′ Άνταμς, 90’+2′ Κόκο / 8′ Γκεντουζί, 60′ Ντιά, 89′ Νοσλίν)
  • Κόμο – Βερόνα 3-2 (43′, 72′ Κουτρόνε, 89′ Μπελότι / 53′ πεν. Λάζοβιτς, 90’+4′ Λαμπούρ)
  • Ρόμα – Βενέτσια 2-1 (74′ Κριστάντε, 83′ Πισίλι / 44′ Πόγιανπαλο)
  • Έμπολι – Φιορεντίνα 0-0
  • Νάπολι – Μόντσα 2-0 (22′ Πολιτάνο, 33′ Κβαρατσκέλια)
  • 30/9 21:45 Πάρμα – Κάλιαρι