Sporades Tv News

Η ενημέρωση απο τις Βόρειες Σποράδες SporadesNew SporadesTv

Με… φόρα προς τους τελικούς ο επτάστερος Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός πήρε… φόρα από την ανύψωση του έβδομου λαβάρου κι έκανε εμφατικά το 1-0 στο κατάμεστο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων. Πλέον, θα ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη την Κυριακή (2/6) ώστε να κάνει το 2-0 και να προκριθεί στους τελικούς της Basket League.

Ο αγώνας

Με τον ρυθμό στα πρώτα λεπτά να είναι υψηλός, οι γηπεδούχοι έφτασαν γρήγορα στο +7 (10-3) με τον Γκριγκόνις να έχει πέντε πόντους σε δυόμισι λεπτά. Στη συνέχεια πήρε αρκετές επιθετικές πρωτοβουλίες ο Μπαλτσερόφσκι πέτυχε σε σύντομο διάστημα έξι πόντους, για να… φτιάξει το +8 (17-8, 5′). Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με τη διαφορά να φτάνει τους δεκατέσσερις πόντους (25-11, 8′), μετά από τρίποντο του Σλούκα. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 28-13.

Στο δεύτερο ο Άρης παρουσιάστηκε αρκετά διαφορετικός. Οι παίκτες του Καστρίτη ανέβασαν το επίπεδο της άμυνάς τους και με ένα επί μέρους 10-5 πλησίασαν στο 33-23 (15′). Οι οκτώ πόντοι του Ντε Σόουζα βοήθησαν σημαντικά αυτήν την προσπάθεια. Ο Άταμαν βρήκε λύσεις από τον πάγκο για να σταματήσει τη… φόρα των φιλοξενούμενων. Οι “πράσινοι” είχαν διαφορετικούς πρωταγωνιστές στην επίθεση κι έκλεισαν το ημίχρονο στο 43-32.

Με αντίστοιχο ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος. Ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να… ξεφύγει, ανοίγοντας σε διαφορετικές περιπτώσεις την απόσταση στους 14 (53-39, 23′). Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να δείχνουν ένα πολύ βελτιωμένο πρόσωπο και με την τριάδα Τολιόπουλος-Μπλούμπεργκς-Ντε Σόουζα να τους οδηγεί, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο -8 (67-59). Παρ’ ολ’ αυτά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην τελευταία περίοδο. Το ξεκίνημα με το εμφατικό 17-5… εκτόξευσε τη διαφορά στους 20, ενώ ο Μήτογλου λίγο αργότερα την πήγε στους 23 (87-64). Όλα αυτά, ενώ απέμεναν κάτι λιγότερο από πέντε λεπτά για το φινάλε. Ο υπόλοιπος αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με το “τριφύλλι” να κάνει το 1-0 στη σειρά, επικρατώντας με 89-71.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 43-32, 67-59, 89-71