Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ 1-0: Νίκη στο 88′ για τη Γιουνάιτεντ με πρωταγωνιστή τον ιπτάμενο Ολλανδό Ζίρκζεϊ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ

17.08.2024 | 00:07

Manchester United's new signing Joshua Zirkzee runs during the English Premier League soccer match between Manchester United and Fulham at Old Trafford, Friday, Aug. 16, 2024, in Manchester, England. (AP Photo/Dave Thompson)
Ο Τζόσουα Ζίρκζεϊ.
@2024 DAVE THOMPSON/AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να κάμψει τις αντιστάσεις της Φούλαμ χάρις το γκολ του Ζίρκζεϊ, ο οποίος σκόραρε στο 88΄στο ντεμπούτο του στη Premier League.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε μία νίκη που την δικαιούταν στη πρεμιέρα της Premier League, επικρατώντας 1-0 της Φούλαμ χάρις το λυτρωτικό τέρμα που πέτυχε ο Τζόσουα Ζίρκζεϊ στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξεκίνησε την αναμέτρηση συντηρητικά, με τη Φούλαμ να είναι εκείνη που ήταν η πιο απειλητική έως το 15ο λεπτό, με αποκορύφωμα την ευκαιρία του Κένι Τέτε, ο οποίος επιχείρησε ένα φαλτσαριστό σουτ, αναγκάζοντας τον Ονάνα σε μία εξαιρετική επέμβαση στο 13′.

Στη συνέχεια, η Γιουνάιτεντ ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να δημιουργήσει αρκετά ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα με κύριο εκφραστή των προσπαθειών της τον Μπρούνο Φερνάντες. Ο Πορτογάλος βοήθησε και πέρα από το κομμάτι της δημιουργίας, με τον ίδιο να βρίσκεται σε δύο φάσεις τετ-α-τετ με τον Λένο για να σκοράρει, ωστόσο νικήθηκε από τον πορτιέρε της ομάδας του Μάρκο Σϊλβα στο 29′ και στο 35.

Το ημίχρονο έκλεισε με τη Γιουνάιτεντ στο ίδιο τέμπο, όμως η αναποτελεσματικότητά της στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου της στέρησε το γκολ. Αυτή η εικόνα παρέμεινε επί της ουσίας η ίδια για όλη την υπόλοιπη αναμέτρηση. Η Γιουνάιτεντ δημιουργούσε ρήγματα, είχε φρεσκάδα και όμορφες συνεργασίες, αλλά δεν μπόρούσε να βρει το χρυσό γκολ.

Ήρωας των “Κόκκινων Διαβόλων” έγινε ο Τζόσουα Ζίρκζεϊ, ο οποίος με μία πανέξυπνη προβολή στο 88ο λεπτό κατάφερε να δώσει το τρίποντο στην ομάδα του στο ντεμπούτο του στη Premier League. Η Γιουνάιτεντ εν τέλει πήρε μία σημαντική και δίκαιη νίκη και κοιτάζει με αισιοδοξία τη συνέχεια.