Μακάμπι Νετάνια 1-0: Έκλεισε με νίκη τα καλοκαιρινά φιλικά, παίζοντας καλά για 45 λεπτά

Έχοντας καλή εικόνα μόνο στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 της Μακάμπι Νετάνια με γκολ του Μαντσίνι, στην πρόβα τζενεράλε πριν την έναρξη της ευρωπαϊκής του περιπέτειας. Βασικός ο Μαξίμοβιτς, ντεμπούτο ως αλλαγή για Ίνγκασον.

Μία εβδομάδα πριν από ριχτεί στη μάχη της Ευρώπης, μέσω της παρουσίας του στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League, ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε στην Λεωφόρο την Μακάμπι Νετάνια και το φινάλε τον βρίσκει να επικρατεί με 1-0 στο πέμπτο και τελευταίο καλοκαιρινό φιλικό του.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ήταν ο Ντάνιελ Μαντσίνι, με τους πράσινους του Ντιέγκο Αλόνσο να εμφανίζουν δύο πρόσωπα: ένα άκρως ικανοποιητικό στο πρώτο μέρος που είχαν γκολ, φάσεις και έλεγχο μέσω της κατοχής και ένα λιγότερο καλό, το δεύτερο, με τις πολλές αλλαγές να μην τους επιτρέπουν να βρουν ρυθμό και να βγάλουν φάσεις για γκολ.

Το ματς

Το πέμπτο και τελευταίο καλοκαιρινό φιλικό του Παναθηναϊκού βρήκε την ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο να έχει τον Μαξίμοβιτς για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα και τον Σβέριρ Ίνγκασον στον πάγκο, λίγα 24ωρα μετά από την απόκτησή του από την Μίντιλαντ, σε ένα ματς που βρήκε λίγο κόσμο στις εξέδρες της Λεωφόρου.

Στα πρώτα 10 λεπτά οι πράσινοι προσπάθησαν να πάρουν τη μπάλα στα πόδια αλλά δεν μπόρεσαν να γίνουν επικίνδυνοι και στο 10′ θα μπορούσαν κάλλιστα να βρεθούν πίσω στο σκορ, όμως ο Ντραγκόβσκι απέκρουσε σωτήρια την κοντινή κεφαλιά του Βάργκας έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά.

Μέχρι το cooling break στο 22ο λεπτό ο ρυθμός στο ματς ήταν χαμηλός, όμως η συνέχεια βρήκε τους πράσινους να μπαίνουν για τα καλά στο κλίμα και να μην αργούν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Στο 27′ ο Μαξίμοβιτς “προειδοποίησε” τους Ισραηλινούς, με την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του να φεύγει άουτ, για να έρθει στο 30′ το 1-0 μέσα από μία φανταστική συνεργασία.

Ο Μαντσίνι ελίχτηκε εξαιρετικά έξω από την περιοχή της Μακάμπι Νετάνια και άλλαξε υπέροχα τη μπάλα με τον Τζούριτσιτς, για να βρεθεί απέναντι στον γκολκίπερ Νιρόν και να τον εκτελέσει με ψύχραιμο δεξί πλασέ.

Το γκολ αυτό έδωσε ώθηση στους πράσινους, που στο 35ο λεπτό βρέθηκαν να έχουν κατοχή μπάλας άνω του 70% (πιστοί στο δόγμα του Αλόνσο για ποδόσφαιρο κατοχής και πίεση στον αντίπαλο για άμεση ανάκτηση της μπάλας), για να δημιουργήσουν μάλιστα άλλες δύο ευκαιρίες μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους αλλά τους Βιλένα (38′) και Κώτσιρα (44′) να μην έχουν τις καλύτερες δυνατές επιλογές από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έχοντας φάτσα την αντίπαλη εστία.

Ο Ντιέγκο Αλόνσο διατήρησε το αρχικό σχήμα με την έναρξη του δευτέρου μέρους σε αντίθεση με τον ομόλογό του της Μακάμπι Νετάνια που έκανε αρκετές αλλαγές στα πρώτα δέκα λεπτά, για να γίνουν τελικά οι πρώτες κινήσεις από πλευράς τριφυλλιού μετά από το 60′.

Σε αυτό το διάστημα ο αγώνας δεν είχε ρυθμό, με τους Ισραηλινούς να βγάζουν από την πλευρά τους μεγαλύτερη φρεσκάδα και να αγγίζουν το γκολ στο 65′ αλλά τον Κόλτζεν να είναι άστοχος από ιδανική θέση, έπειτα από γύρισμα της μπάλας από τον Βάργκας από τα αριστερά.

Μετά από εννέα λεπτά οι Ισραηλινοί πλησίασαν ξανά την ισοφάριση αλλά ο Ίνγκασον έκοψε σωτήρια, με τους πράσινους να έχουν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 76′, με το φαλτσαριστό πλασέ του Αϊτόρ εντός περιοχής να στέλνει τη μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι.

Στο 84′ ο Νίκας είχε μία καλή ευκαιρία για σκοράρει, λίγα μόλις δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, με την φάση αυτή να είναι η τελευταία άξιας αναφοράς στο παιχνίδι και το φινάλε να βρίσκει τους πράσινους να μετρούν πλέον αντίστροφα για τη μάχη της Ευρώπης και τους δύο αγώνες τους στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League.

• ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντραγκόβσκι (62′ Λοντίγκιν), Κώτσιρας (83′ Φίκαϊ),, Σένκεφελντ (72′ Ίνγκασον), Γεντβάι (72′ Ζέκα), Μλαντένοβιτς (62′ Βαγιαννίδης), Μαξίμοβιτς (63′ Αράο), Βιλένα (72′ Πέρεθ), Μπακασέτας (72′ Κάτρης), Μαντσίνι (72′ Αϊτόρ), Τζούριτσιτς (64′ Λημνιός), Γερεμέγεφ (84′ Νίκας)
  • ΜΑΚΑΜΠΙ ΝΕΤΑΝΙΑ: Μίρον, Μπεν Σαμπάτ, Χεριμπέρτο Ταβάρες, Γιαμπέρ, Καναρίκ, Κέλερ (55′ Μπίλου), Λέβι, Πλακουσένκο (55′ Μπελάι), Σάντε, Βάργκας (46′ Σβίρο), Ζλατάνοβιτς (46′ Κοέν)