Λίβερπουλ 0-2: Νίκη για τους κόκκινους στο ντεμπούτο του Σλοτ με νέο ρεκόρ του Σαλάχ

PREMIER LEAGUE

17.08.2024 | 16:27

Ο Μο Σαλάχ ξεκίνησε δυναμικά τη σεζόν
© 2024 ALASTAIR GRANT / AP IMAGES

Αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, η Λίβερπουλ πέρασε με 2-0 από την έδρα της Ίπσουιτς στο ντεμπούτο του Άρνε Σλοτ στον πάγκο των κόκκινων. Νέο ρεκόρ από τον Μοχάμεντ Σαλάχ.

Με το δεξί ξεκίνησε για τη Λίβερπουλ η εποχή του Άρνε Σλοτ. Μολονότι δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο, οι κόκκινοι επικράτησαν με 2-0 εκτός έδρας της Ίπσουιτς για την πρώτη αγωνιστική της Premier League.

Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς κάποια μεγάλη φάση, με τη Λίβερπουλ να ψάχνει ρυθμό. Η Ίπσουιτς στάθηκε καλά κλείνοντας τους χώρους και ψάχνοντας τις στιγμές της στην κόντρα. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Κονατέ αντικατέστησε τον Κουάνσα, ο οποίος αποκόμισε πρόβλημα τραυματισμού.

Από το 54′ μέχρι το 56′ ο διαιτητής της συνάντησης χρειάστηκε δύο φορές τη συμβολή του VAR, πρώτα για ενδεχόμενο πέναλτι του Φαν Ντάικ πάνω στον Ντελάπ, όμως είχε προηγηθεί οφσάιντ του Ντέιβις. Έπειτα εξετάστηκε η ανατροπή του Ντίας από τον Γουόλτον όμως δεν δόθηκε κάποια παράβαση.

Οι κόκκινοι έκοψαν τελικά τον γόρδιο δεσμό στο 60ο λεπτό με τον Ντιόγκο Ζότα. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ, που έκανε πολύ καλό ματς, βρήκε με κάθετη τον Σαλάχ που γύρισε στον Πορτογάλο και εκείνος άνοιξε το σκορ. Η αρμάδα του Άρνε Σλοτ πολύ σύντομα βρήκε και δεύτερο γκολ. Ο Αιγύπτιος κυνηγός από δημιουργός έγινε εκτελεστής και στο 65′ έγραψε το 2-0 με ωραία ενέργεια.

Το γκολ αυτό ήταν ιστορικής σημασίας για τον Σαλάχ αφού ήταν το 9ο σε πρεμιέρα στην Premier League, μένοντας πρώτος στη σχετική λίστα μπροστά από τους Λάμπαρντ, Ρούνεϊ και Σίρερ.

Επόμενη υποχρέωση για τη Λίβερπουλ την επόμενη Κυριακή (25/8, 18:30) στο Άνφιλντ απέναντι στην Μπρέντφορντ. Από την άλλη μεριά, η Ίπσουιτς θα παίξει το Σάββατο (24/8, 17:00) στο Έτιχαντ απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι.